Duygu düzenleme, depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkiler: Yaş ve cinsiyet farklılıları
The relationships between emotion regulation, depression, and anxiety: Age and gender differences
  1. Tez No: 470363
  2. Yazar: ZEYNEP ERPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, 18-65 yaş arası erkek ve kadın katılımcıların bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile depresyon ve kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olabileceği hipotezinden yola çıkarak, olası ilişkinin yaş ve cinsiyet gibi değişkenlerden etkilenip etkilenmeyeceğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya 292 katılmıştır. Araştırma kapsamında değişkenlerin incelenmesi için katılımcılara Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, kadınlardaki depresyonun ağırlıklı olarak açıklaması; bilişsel duygu düzenleme stratejisinin alt ölçeklerinden felaketleştirme ölçeği iken erkeklerde bu; felaketleştirme ve pozitif yeniden gözden geçirme ölçeği ile açıklanmaktadır. Bununla birlikte, sürekli kaygı, kadınlarda; bilişsel duygu düzenleme stratejisinin alt ölçeklerinden yıkım, pozitif tekrar odaklanma ve kendini suçlama ölçekleri ile açıklanırken, erkeklerde yıkım ölçeği ve pozitif tekrar odaklanma ve diğerlerini suçlama olarak açıklanır. Bu bulgular daha önce yapılan çalışmalarla örtüşmektedir. Araştırmanın sonuçları bilişsel duygu düzenleme modellerinin depresyon ve anksiyete durumlarında nasıl modellendiği, bu stratejilerin, cinsiyet ve yaşla gösterdiği farklılıklarının yeniden çerçevelendirilmesi ve sürece katkı sağlaması bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca, bu alanda yapılacak önleyici ve koruyucu çalışmalara ışık tutması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between participants' use of emotion regulation strategies and depression and anxiety levels were investigated. 292 people participated in the study and their age ranged between 18 to 65. Participants' use of emotion regulation strategies and depression and anxiety tendencies were assessed by using Cognitive Emotion Regulation Scale, Beck Depression Inventory and State-Trait Anxiety Inventory, respectively. According to the results of the study, while predominantly account for depression in women is demolition scale from subscales of the cognitive emotion regulation strategy, for men this is explained with demolition and positive re-inspection scale. At the same time, constant anxiety is explained by demolition, positive re-focus and self-blame scales from subscales of the cognitive emotion regulation strategy and this is explained for men by demolition scale, positive re-focus and blame others. These findings overlap with previous studies. The results of the research are important in terms of how cognitive emotion regulation models are modeled in depression and anxiety situations and continuous contribution and re-framing of these strategies with differences in gender and age. In addition, it is aimed to provide light for preventive and protective work on this area.