Serbest zaman etkinlikleri kapsamında bireylerin sosyal ilişkilerinde kararlılık ve sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi: Oryantiring örneği
Investigation of stability and socialization levels in social relationship of individuals in the scope of leisure time activities: Orienteering example
  1. Tez No: 470375
  2. Yazar: TUĞBA KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma Türkiye Oryantiring Federasyonu bünyesinde yer alan lisanslı sporculardan, 2015-2016 sezonunda gerçekleştirilen Oryantiring müsabakalarına katılan lisanslı sporcuların,“serbest zaman etkinlikleri kapsamında sosyal ilişkilerinde kararlılık ve sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi”amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, olgu ve olayları nesnelleştirerek gözlemlenebilir, ölçülebilir ve sayısal olarak ifade edilebilir bir şekilde ortaya koyan bir araştırma türü olan Nicel araştırma yöntemlerinden, Genel Tarama Modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 121 kadın 208 erkek olmak üzere toplam 329 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verileri Şahan (2007: 165) tarafından geliştirilen“Spor ve Sosyalleşme Ölçeği”ve Haraburda (1996: 16) tarafından geliştirilen, Sarı (2010:113-114) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Çok Alanlı Kararlık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Demografik özelliklere ilişkin bulgular arasında, cinsiyete, serbest zaman etkinliklerine katılım şekillerine, serbest zaman etkinliğine başlamada en çok etkisi olan rol sahibine, serbest zaman etkinliğine yaptığı katılım sıklığına ve serbest zaman etkinliği ile ilgilenme amacına göre dağılımları incelenmiştir. Verilerin normallik sınamasında Skewness (Çarpıklık) ve Curtosis (Basıklık) değerlerine bakılmıştır. Sporcuların,“Spor ve Sosyalleşme Ölçeği”ve“Çok Alanlı Kararlılık Ölçeği”pualarının Öğrenim durumu ve yaşanılan yerleşim yerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirtmek için Tek Yönlü ANOVA testi kullanılırken;“Spor ve Sosyalleşme Ölçeği”ve“Çok Alanlı Kararlılık Ölçeği”puanlarının yaşanılan yerleşim yerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Tek Yönlü MANOVA testi yapılmıştır. Ortaya çıkan farkın kaynağını belirlemek amacıyla Post Hoc test olarak Tukey testi kullanılmıştır. Spor ve Sosyalleşme Ölçeği ile Çok Alanlı Kararlılık Ölçeği düzeyi alt boyutları arasındaki ilişkilerin tespitinde Pearson Kolerasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted from licensed athletes in the Turkish Orienteering Federation for the purpose of“examining the level of determination and socialization in social relations within the scope of free time activities”for licensed athletes participating in Orienteering competitions held during the 2015-2016 season. In this study, the General Survey Model is used for quantitative research methods, which is a type of research that can be observed, measured and numerically expressed by objectifying phenomena and events. The universe of the research consists of a total of 329 participants, 121 female and 208 male. The ''Sport and Socialization Scale'' developed by Şahan (2007) developed by Haraburda (1996:16-102), the“Multisite Decision Scale”adapted to Turkish by Sarı (2010:101-114) was used for the research group. Findings related to demographic characteristics were analyzed according to the types of participation in sex, leisure time activities, the role that has the greatest effect on the start of leisure time activity, the frequency of participation in leisure time activities and the interest in leisure time activities. Skewness and Curtosis values were examined in the normality test of the data. One-way ANOVA test was used by the athletes to determine whether the“Sports and Socialization Scale”and“Multi-Field Stability Scale”parenthood differed according to the learning status and the place of residence; One way MANOVA test was conducted to determine whether the scores of“Sports and Socialization Scale”and“Multi-Field Stability Scale”differ according to the place of residence Tukey test was used as Post Hoc test to determine the source of the difference. Pearson Collage analysis was used to determine the relationships between Sports and Socialization Scale and Multi-Field Stability Scale sub-dimensions.