Sosyal güç, lider-üye etkileşimi ve iş tatmini ilişkisinde politik yetinin düzenleyici rolü: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The moderating role of political skill in the relationships between social power, leader-member exchange and job satisfaction: A research in banking sector
- Tez No: 470397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA ALTIN GÜLOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı; liderin güç kaynakları ile lider-üye etkileşimi arasındaki varsayılan ilişkiyi ortaya çıkarmak ve bu ilişkide politik yetinin düzenleyici rolünü sınamaktır. Ayrıca; liderin güç kaynakları algısı, lider-üye etkileşimi ve politik yetinin iş tatmini üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda kota örnekleme yöntemi kullanılarak; Ankara, İstanbul, İzmir, Malatya, Manisa ve Adana illerinde ticari bankacılık sektöründe çalışan ve yönetici pozisyonunda olmayan 389 katılımcıya araştırma ölçekleri ve demografik değişkenleri içeren anket uygulanmıştır. Nicel araştırma desenlerinden nedensel araştırma deseninin kullanıldığı kesitsel araştırmada, yapılan anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 20.0 ve AMOS 22 istatistiksel programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Güvenilirliği sağlanan ölçeklere doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Belirlenen faktörler çerçevesinde korelasyon ve regresyon analizleri yapılmış, araştırma değişkenleri ve demografik değişkenlerin ortalamaları arasındaki farklar raporlanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, liderin yumuşak güç kaynaklarının, sert güç kaynaklarına kıyasla daha fazla lider-üye etkileşimi ve alt boyutlarıyla ilişkili olduğu görülmüştür. Politik yetisi yüksek katılımcıların, lider ile daha fazla etkileşim içerisinde olduğu raporlanmıştır. Ayrıca, lider-üye etkileşimi ile iş tatmini arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüş, liderin yumuşak güç kaynaklarının sert güç kaynaklarına kıyasla daha fazla iş tatminine neden olduğu bulgulanmıştır. Yapılan hiyerarşik regresyon analizi neticesinde; politik yetinin, liderin yumuşak güç kaynakları ile lider-üye etkileşimi arasındaki ilişkide düzenleyici rolü olduğu görülmüştür. Liderin güç kaynakları, lider-üye etkileşimi ve politik yeti üzerinden kurulan regresyon modelinin, iş tatminindeki değişimin %42'sini açıkladığı görülmüştür. Demografik değişkenlerin ortalamaları ile araştırma değişkenleri ortalamaları arasındaki fark değerlendirilmiş; cinsiyet değişkeni ile herhangi bir ilişki bulgulanmamıştır. Yaş, eğitim, çalışılan pozisyon, bağlı bulunulan yönetici düzeyi, tecrübe ve iş birimi büyüklüğü ile istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar görülmüştür. Araştırma bulguları, ilgili teori ve uygulamaya dönük çıkarımlar üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the hypothesized relationship between leader power sources and leader-member exchange, and to test for the moderating role of political skill in this relationship. Besides, the effects of leader power sources, leader-member exchange and political skill on bank employees' levels of job satisfaction is researched. To that end, a survey study was conducted on a sample of 389 commercial bank employees of non-managerial positions working in Ankara, İstanbul, İzmir, Malatya, Manisa and Adana provinces. Data were collected through quota sampling and the questionnaire form consisted of previously validated research scales and demographic variables. A correlational research design was adopted and the recruited cross-sectional data were analyzed through IBM SPSS 20.0 and Amos 22. Following the reliability analyses on the research scales, a confirmatory factor analysis was performed. The correlations between the resulting scales and sub-scales were investigated to determine the degree of covariance among the study variables and regression analyses were conducted to designate how much of the variance in dependent variables was explained by the independent variables within the framework of this study's research model. In addition, the existence of any variance in scale mean scores that was based on demographic variables was investigated through comparison tests. The correlation analysis demonstrates that leaders' soft power sources are more robustly correlated with leader-member exchange and its sub-scales than leaders' harsh power sources. The participants with higher levels of political skill have higher exchange relationships with their leaders. Moreover, there is a positively significant relationship between leader-member exchange and job satisfaction, and leaders' soft power sources lead to higher levels of job satisfaction than leaders' harsh power sources. The hierarchical regression analysis shows that political skill plays a moderating role in the relationship between leaders' soft power sources and leader-member exchange. The regression model incorporating the effects of leader power sources, leader-member exchange and political skill on employee job satisfaction has a 42% explanatory power. According to the analyses investigating the role of demographic variables on research scales, age, education, position, managerial level of the immediate superior, experience and the size of the business unit are consequential in terms of some of the scale mean scores. Participant gender does not have any significant effect on scale means. The findings of the study are anchored on relevant theory and discussed with a view to practical implications.