Entegre raporlama, Türk işletmelerinin entegre raporlamaya bakışı üzerine bir araştırma
Integrated reporting, research on overview of Turkish corporations to integrated reporting
- Tez No: 470396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Kurumsal raporlar şeffaflık ve hesap verilebilirliğin sağlanmasında işletmeler tarafından kullanılan araçlardır. İşletmeler faaliyet sonuçlarına ilişkin finansal ve finansal olmayan bilgileri finansal raporlar, çevre sosyal ve yönetim raporları, kurumsal sosyal sorumluluk raporları, sürdürülebilirlik raporları vasıtasıyla bilgi kullanıcılarına sunmaktadır. Bu raporların her biri ayrı ayrı hazırlanıp sunulmaktadır. Ancak 2009 yılından beri, finansal ve finansal olmayan bilgilerin entegre biçimde tek bir raporda sunulması gerektiği görüşü hakim olmaya başlamıştır. Bu görüş üzerine birçok kurum ve kuruluş tarafından çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında, entegre raporlama kurumsal raporlamada yeni bir yaklaşım olarak kabul edilmiştir. Çalışmanın amacı, entegre raporlama ve entegre raporun incelenmesi, dünya çapında entegre raporlamanın en iyi örneklerinden seçilen entegre raporların analizi, Ülkemizde entegre raporlamanın mevcut durumunun tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, kurumsal yönetim, entegre raporlama, entegre raporlama ve entegre raporu şekillendiren Çerçeveler, entegre raporun bileşenleri konularında bilgi verilmeye; entegre raporlamanın mevcut durumu ve geleceği ortaya konmaya çalışılmış; IIRC Database'den alınan entegre raporlama örnekleri üzerinde içerik analizi yapılmıştır. Ülkemizde entegre raporlamanın mevcut durumu, BİST Kurumsal Yönetim Endeksi'ndeki işletmelerin yıllık faaliyet raporları üzerinde yapılan analiz ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan inceleme ve analizler sonucunda, entegre raporlamanın dünya çapında hızla kabul gördüğü; Güney Afrika, Fransa, Danimarka'da entegre rapor düzenlemenin zorunlu kılındığı gözlemlenmiş; Ülkemizde BİST KY Endeksi'ndeki işletmelerin %48'inin yıllık faaliyet raporunun entegre raporlama ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate reports are tools used by businesses in ensuring transparency and accountability. Business offers financial and non-financial information to the information user relating to operating results through financial reports, environmental, social and governance reports, Corporate Social Responsibility Report, sustainability reports. Each of these reports are prepared and submitted separately. However, since 2009, opinion that financial and non-financial information should be presented integrated format in single report has begun to be dominated. Due to this opinion, studies were done by many institutions and organizations. After studies, integrated reporting has been recognized as a new approach in corporate reporting. The purpose of this study is examining the integrated reporting, analysis of integrated reports that selected from the best examples of integrated reporting worldwide, determine the current status of integrated reporting in our Country. In accordance with this purpose, it was tried to give information about the corporate governance, integrated reporting, frameworks that shaped integrated reporting and integrated report, components of the integrated report; it was tried to present the current situation and the future of integrated reporting; the content analysis was conducted on examples of integrated reporting that received from IIRC Database. The current situatiom of the integrated reporting in our country was tried to be determined with analysis on the annual reports of the companies in the BIST Corporate Governance Index. As a result of the examination and analysis, it was observed that Integrated reporting is rapidly accepted worldwide; Preparing integrated reports mandated in South Africa, France, Denmark; It has been identified that the annual report of %48 businesses in BIST Corporate Governance Index is compatible with integrated reporting.