Kişilerarası iletişimde fiziksel çekiciliğin ilk izlenime etkisi: İletişim fakültesi 1. sınıf öğrencilerine yönelik bir çalışma
The effect of attracti̇veness on the fi̇rst impressi̇on i̇n interpersonal comuni̇cati̇on: A research on freshmen studyi̇ng i̇n the faculty of comuni̇cati̇on
  1. Tez No: 470410
  2. Yazar: SERAP ÖZGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE KER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kişiler arası iletişimde ve özellikle bu iletişimin ilk karşılaşma aşamasında fiziksel çekicilik ve güzelliğin önemi yadsınamaz bir olgudur. Fiziksel çekicilik olgusu bu sebeple tarihin en eski dönemlerinden günümüze kadar araştırmacılar ve bireyler tarafından önem verilen bir konu olmuştur. Günümüzde yapılan çalışmalar göstermektedir ki, fiziksel olarak sahip olunan bazı özellikler, kişinin çekici olarak algılanması üzerinde daha fazla etki sağlamaktadır. Bu çalışmada öncelikle fiziksel çekiciliğin değişmez ve değişebilir özellikleri tanımlanarak bu özelliklerin ilk izlenimi ne şekilde etkiledikleri araştırılmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi'nde eğitimlerini sürdürmekte olan 200 üniversite öğrencisinin katılımıyla yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan anket formu demografik, her bir fiziksel çekicilik unsuruna yönelik önem sıralaması, fiziksel çekiciliğin ilk izlenim üzerindeki etkisi ve katılımcıların fiziksel güzellik unsurlarını ne şekilde algıladıklarına dair bölümlerden oluşmaktadır. Ortaya çıkan sonuçlar, fiziksel olarak çekici olan kişilerin sosyal iletişim çevrelerinde bazı avantajlar sağladıkları ve ilk izlenim açısından karşılarındaki kişiler üzerinde daha olumlu bir çekim alanı yarattıklarını göstermektedir. Buna karşılık, bu çalışmanın sonuçları, fiziksel olarak çekici veya güzel kişilerin diğerleri üzerinde herhangi bir kişilik özelliğine dair olumlu bir ilk izlenim yaratmadıkları yönündedir.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that physical attractiveness and beauty are important in communication between individuals and especially during the first encounter phase of this communication. As a result of this, the issue of physical attractiveness has given importance by researchers and individuals from the earliest periods of history. Studies carried out today show that some of the physical attributes possessed have more influence on the perception of the person as attractive. In this study, first of all, the constant and changeable characteristics of physical attractiveness were defined and the effects of these characteristics on the first impression were investigated. The research was carried out with the participation of 200 university students who are studying at Ege University. The survey questionnaire used in the research consists of demographics, importance ranking for each physical attractiveness factor, the effect of physical attractiveness on the first impression and how the participants perceive the physical beauty elements. The results show that physically attractive people have some advantages in social communication circles and create a more positive attraction in terms of first impression for those who the meet. Conversely, the results of this study appear that physically attractive or beautiful persons do not make a positive first impression in terms of personality traits on others.