Kurumsal iletişim kampanyalarının marka algısı üzerindeki etkisi
The impact of corporate communication campaigns on brand perception
- Tez No: 470409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİKAİL BAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde hızla gelişen ve değişen dünya, rekabet ortamını da yaratmaktadır. Rekabet koşullarında kurumların farklılaşmak için kurumsal iletişim kampanyalarına ihtiyaçları vardır. Bu farklılaşma çabaları ise markalaşmayı ortaya çıkarmaktadır. Kurumsal iletişim kampanyaları gerçekleştiren belediyeler markalaşma yönünde adımlar atmaktadır. Belediyeler yaptıkları bu çalışmalarla halkın yaşam kalitesini arttırmakta, istihdam olanaklarını geliştirebilmekte aynı zamanda halkın zihnindeki imajlarını pozitif yönde etkilemektedir. Yerel bir yönetim birimi olan belediyeler halka ile iç içe olan, halka hizmet sunan ve halka en yakın olan kamu kuruşlarıdır. Belediyeler varlıklarını sürdürebilmek, halkın güvenini kazanabilmek, halka maddi ve manevi fayda sağlayabilmek için kampanyalar yapmaktadır. Belediyelerin halk tarafından olumlu algılanması ve desteklenmesi kampanyaların en temel amaçlarıdır. Bu doğrultudan halktan kopmadan, onların ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılamak adına zaman zaman etkili kampanyalar geliştirilmektedir. Bu çalışmada İzmir kentindeki 30 ilçe belediyesi çalışmanın evreni olarak belirlenmiştir. Yoğun çalışma koşulları ve kampanya dönemlerinden dolayı 6 ilçe belediyesi örneklem olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı örneklem olarak belirlenen 6 belediyenin yürüttüğü kurumsal iletişim kampanyalarının bu ilçelerde yaşayan insanların zihinde oluşturduğu algıyı ölçmektir. Görüşme yapılan belediyeler ve bu ilçelerde yaşayan halktan kurumsal iletişim kampanyalarına yönelik bilgiler alınmış ve bu belediyelerin marka algıları tespit edilmiştir. Çalışma da belediyelerin halkla ilişkiler ve basın yayın müdürü ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Örneklem olarak alınan her ilçeden 5 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmada derinlemesine görüşme yönteminin seçilmesinin amacı bu yöntemin insanların görüş paralelliği ya da farklılığının saptanabilmesine ve buna göre karşılaştırmalar yapılabilmesine imkan vermesidir. Görüşme sırasında sorulan sorular dışında farklı bilgiler elde edilebilmesi de yöntemin tercih edilme sebeplerindendir. Bu yöntem ile kurumsal iletişim kampanyalarına karşı olan algı ve tutumlar ortaya konulmuş ve araştırma problemleri yorumlanmıştır. Elde edilen verilerin analiz ve değerlendirme sonuçlarına göre kurumsal iletişim kampanyalarının belediyelerin marka algısına etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma öneriler ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the world which changes and progress, it creates the place of the competition. In the conditions of competition the departments need to corporate communication campaign for changing. These efforts differentiate reveals branding. The municipalities which realized this corporate communication campaigns are being increases their branding. Municipalities that realized this work, gets public's life quality images attracts positive. Municipalities are doing campaign for remain, to gain confidence of the people, spiritual and material benefit to the public. The most important goal for municipalities is positive detection from the human and receives support for its reason they realize effective campaign without break from human meet a need and requirement. Municipalities which are local government unit are being together with the public institutions which are near to the human. In this study, 30 district municipalities in Izmir city were determined as universes of study. Due to hard working conditions and campaign periods, 6 district municipalities have been examined as samples. The purpose of study is conducted by 6 municipalities this corporate communication campaign measure perception people who lives in these counties. They have brought information about corporate communication campaign from the human who lives in these counties and municipalities and it has determined brand perception from these municipalities. The study was conducted in depth interviews with public relations and press director of the municipalities. In-depth interviews were conducted with 5 participants from each county. The purpose of this, in-depth interview is to enable people to identify and compare parallels or differences in their views, and to make comparisons accordingly. In addition to the questions asked during the interview, it is also possible to obtain different information. With this method, perceptions and attitudes towards corporate communication campaigns are revealed and research problems are interpreted. According to the results of the analysis and evaluation of the obtained data, it is revealed that corporate communication campaigns affect brand perceptions of the municipalities. The study concluded with the recommendations.