Neo-liberal politikalar ve eşitsizlik: Trendler ve öngörüler (1980-2050)
Neo-liberal policies and inequality: Trends and foresights (1980-2050)
- Tez No: 470416
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BARBAROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin amacı; 1980 sonrası, ilk başta ABD ve İngiltere'de, daha sonra IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü aracılığıyla tüm dünyada uygulamaya koyulan neo-liberal politikaların küresel refahı artırıp artırmadığı, bölgeler arasında yakınsamayı sağlayıp sağlamadığı ve cinsiyet eşitsizliğini azaltıp azaltmadığına bakmaktır. Neo-liberaller, dış ticaretin serbestleştirilmesi, sermaye piyasasının liberalleştirilmesi, devletin küçülmesi ve emek piyasasının esnekleştirilmesi sonucu kaynak dağılımının daha verimli olacağını; bundan dolayı sermayenin kâr oranlarının artacağını ve sonuç olarak tüm toplumun refahının yükseleceğini savunmuşlardır. Sermayenin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırdıktan sonra, tüm kârlı alanlara ve bölgelere serbestçe dolaşımı sağlanırken, ekonomik büyüme artacak, sermaye birikimi yükselecek ve sermaye sahibi sınıf zenginleşirken, aşağıya sızdırma yoluyla tüm toplumsal kesimlerin refahı artacaktır. Ancak bu politikaların uygulandığı yaklaşık 35 yılda, iddiaların aksine büyüme rakamları İkinci Dünya Savaş sonrası gerçekleşen oranları yakalamakta başarısız kalmakla birlikte, çok azınlık bir kesimin gelir ve servetlerini inanılmaz boyutlarda artırırken, çoğunluğun büyük refah kayıplarına neden olmuştur. Eşitsizlik seviyeleri Birinci Dünya Savaşı öncesine geri dönmüş, birçok gelişmekte olan ülkenin söz konusu Keynesyen dönemde sağladıkları kazanımlar da ellerinden kayıp Batının finans kuruluşlarına gitmiştir. Bu politikaları uygulamayı reddeden ve farklı bir ekonomi politikası izleyen nadir birkaç ülke ise tam tersine önemli gelişmeler ve refah kazanımları sağlamışlardır. Bu doğrultuda tez boyunca tarihsel bir perspektifte, tüm dünyada ekonomik ve politik gelişmeler analiz edildikten sonra, eşitsizliklerin yapısındaki değişimler orta koyulmuştur. En sonunda da günümüz ekonomi politikalarının sürekliliği sağlandığı takdirde yakın gelecekte nasıl bir küresel tabloyla karşılaşacağımız öngörüsünde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate whether neoliberal policies increased global prosperity provided convergence betweeen regions and reduced gender inequality, which implemented at first in the United States and England, then adopted by almostly all other capitalistic countries by inforcement of international organizations such as IMF, WB and WTO. Neoliberals claim that the liberalization of foreign trade and capital market, downsizing of the government and the elasticization of the labor market will conclude in increase of returen of capital and efficient distribution of factors of productions; so as a result, the prosperity and welfare of all society will go up. After deregulation and remove all barriers on the way of capital, it will flow freely to more profitable areas and regions; in additionally, in the end the process of accumulation of capital will provided, the capital-rich groups will be more rich and because of prosedure written above and with trickle down, all social groups gradually will benefit. However, in Approximately 35 years of those policies, in contrast to the claims, the growth rates that had achieved after years of World War Two never happend again; on the contrary the income and wealth of minority gruop increased incredibly, while the majority of socities lost more of their welfare. Levels of inequalities returned to the years of beginning of first World War, and many of developing countries lost their gains which had achieved in the Keynesyen period; so all those financial resources tranfered to financial institutions of the West. On the other side, a few countries which rejected neo-liberal policies and followed different economic policies have achieved signifacant improvement and prosperity. In this respect and in a historical perspective as well, after anlyzing economic and political transformation in all over the World in this period, we exposed the changes in the structures of inequlaities. Finally, we tried to foresight, if the today's economic policies will continue, what kind of global situations we will face in the near future.