Kıpçak lehçelerinde kök fiiller (Tarihî-karşılaştırmalı söz varlığı incelemesi)
The base verbs in the dialects of the kipchaks (Historical-comparative lexical research)
- Tez No: 470462
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 495
Özet
Bu çalışmada Genel Türk dilinin Kuzey kolu olarak adlandırılan Kıpçak grubundaki on çağdaş lehçenin kök fiilleri Eski Türkçe ve Kıpçak yadigârları üzerinden tarihî-karşılaştırmalı yöntemle incelenmiştir. Tezin Giriş bölümü Kıpçaklar, Kıpçakça ve çağdaş Kıpçak lehçeleri hakkındaki bilgilerin değerlendirilmesi ile oluşmuştur. Tezdeki incelemenin Ses Bilgisi bölümü tarama ile elede edilen Kıpçakça kök fiillerin, ses bilgisi yönünden tahliline dayanır. Bu bölüm, ses varlıkları, ses değişmeleri ve ses olaylarını içermektedir. Şekil Bilgisi başlığı altında kök fiil kavramı ele alınmış ve çağdaş Kıpçakçanın söz varlığı açısından işlenmiştir. Anlam Bilgisi bölümünde ise, tarihî-karşılaştırmalı yöntemle kök fiillerin anlam özellikleri incelenmiştir. Böylece çağdaş Kıpçak lehçelerinin kök fiillerinin hem Eski Türkçe ve tarihî Kıpçakça kaynaklarından itibaren takip edilebilen şekil, ses ve anlam özellikleri hem de aynı gruba mensup on çağdaş lehçenin birbirleriyle olan ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the root verbs of the ten contemporary dialects of the Kipchak group called the Northern branch of the General Turkish language have been examined via historical-comparative methods over the Old Turkish and Kipchak language heirlooms. The Introduction chapter of the thesis comprises of evaluation of information about the Kipchaks, the Kipchak language and contemporary Kipchak dialects. The Phonologic Information chapter of thesis study is based on the analysis of the Kipchak root verbs, obtained by surveying, from a phonological aspect. This section chapter deals with phonetic entities, phonetic changes and phonetic phenomena. The heading, Morphologic Information, addresses the root verb concept in terms of the contemporary Kipchak's vocabulary. In the Semantic Information section, the semantic features of root verbs are examined by employing the historical-comparative method. Thus, the thesis attempts to present the phonologic, morphologic and semantic characteristics of the root verbs of the contemporary Kipchak dialects that can be traced from the Old Turkish and the historical Kipchak sources as well as to exhibit the relations between the ten contemporary dialects belonging to the same group.