Merkezi ve kaloriferli doğalgaz sistemlerinin ekonomik ve emniyet açısından karşılaştırılması
- Tez No: 47048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Isıtma sistemleri merkezi ısıtma ve bireysel ısıtma olarak ikiye ayrılabilir. Blok bazında merkezi bina ısıtması binanın kazan dairesine tesis edilen kazandan elde edilen ısının radyatörler vasıtasıyla odalara transfer edilmesidir. Bireysel ısıtma sistemi, her dairenin ısı ihtiyacını karşılayacak kapasitedeki cihazlardan elde edilen sıcak suyun radyatörlerde dolaştırılması esasına dayanır. Bu çalışmada İstanbul'da bulunan 14 daireli bir apartman örnek alınarak doğalgazlı merkezi veya bireysel ısıtma sistemlerinden hangisinin tercih edilmesi durumda daha ekonomik ve emniyetli olacağının araştırılması yapılmıştır. Bu amaçla tezin birinci bölümünde örnek olarak ele alman binanın ısı kaybı hesaplan, gerekli kazan, brülör, kombi ve diğer cihaz seçimleri yapılmıştır. İkinci bölümde kazan kombi ve doğalgaz tüketen fırınlı ocakların kapasitelerine göre doğalgaz tesisat projelendirilmesi yapılmıştır. Doğalgazlı merkezi ısıtma sisteminde hesaplanan ısı ihtiyacı ve sıcaksu ısı kapasitesine göre doğalgaz yakmaya uygun dökme demir dilimli kazan ve bu kazana uygun kapasiteli brülör seçilmiştir. Bireysel ısınma sisteminde her daireye bir kombi konmuştur. Bu bölümde ayrıca kazan ve kombi cihazlarının montajında dikkat edilmesi gereken emniyet kuralları ile bu cihazların emniyet armatürleri açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, yapılan projelendirme sonucunda her iki ısıtma sisteminin tesisat ve seçilen cihazlarına göre ilk yatırım, yakıt ve işletme maliyetleri karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heating systems may be divided in both central heating and individual heating. On the basis of blocks central heating is the transfer of heat obtained from the boiler installed in the boiler room, by radiators. Individual heating system is based on circulating of water in the radiators which is obtained from devices with the capacity to meet each flat's heating requirement. In this study an apartment in Istanbul with 14 dwellings was taken as model and it was researched, which of central heating and individual heating systems with natural gas would be more economic and safety. For this purpose, the heat loss calculation, necessary boiler, burner, combi and other devices selections of the building which was taken as example, were made in the first part of the thesis. In the second part, the projection of natural gas installation were made according to the capacity of boiler, combi and kitchen oven with natural gas consumption. A boiler with cast iron segments suitable for natural gas combustion according to the capacity of calculated heat necessity and warm water heating and a burner with suitable capacity for its boiler was chosen in the central heating system with natural gas. In the individual heating system, each dwelling has received a combi. The necessary safety rules to be observed in the installation of the boiler, and combi devices and the safety armatures of these devices were also explained in this part. In the third part of the thesis, a comparison of the first investment, fuel, and operation costs according to the installation and chosen devices of both heating systems in the result of projection was made.