Antandros Nekropolisi Amphora mezarları
Amphora Graves in Antandros Necropolis
- Tez No: 470475
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Antandros antik kenti Balıkesir il sınırları içerisinde kalan Edremit ilçesinin Altınoluk mahalle sınırlarında yer almaktadır. Antik kent Altınoluk mahalle merkezinden yaklaşık 2.5 km. batıda yer alan Kaletaşı Tepesi üzerinde kurulmuştur. Modern araştırmacılar kentin Kaletaşı Tepesi'nin batısında ve eteklerinde kurulduğunu düşünmektedir. Kaletaşı Tepesi'nin yaklaşık 300 m. batısında Kara Kazan Deresi yer almaktadır. Dere kent ile kentin nekropolünün doğal sınırıdır. Kentin nekropol alanı Kaletaşı Tepesi'nden yaklaşık 500 m. batıdadır. Kentin nekropolü 1980'li yıllarda bölgenin imara açılması ile ortaya çıkmıştır. Nekropol alanında 1991-1995 yılları arasında aralıklarla kurtarma kazıları devam etmiştir. Değinilen kazılar Balıkesir Kuva-i Milliye Müzesi arkeologları tarafından gerçekleştirilmiştir. 2000 yılında Ege Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Anabilimdalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Gürcan Polat tarafından antik kentte ve onun nekropolünde sistematik kazı çalışmalarına başlanmıştır. Çalışmanın amacı 2001-2012 yılları arasında nekropol alanında gerçekleştirilen sistematik kazılar sonucunda ortaya çıkartılan amphora mezarların değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda inhumasyon gömü çeşidinde kullanılan ticari amphoralar üretim yerleri ve kronolojilerine göre sınıflandırılmıştır. Özellikle bebek ve çocuk mezarı olarak kullanılan amphoralar ile bağlantılı olan mezar hediyeleri de tez kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ancient city Antandros is located between the Boarders of Balıkesir province. Most specifically city is in the territory of Altınoluk neigbourhood in Edremit district. Ancient city was founded on the Kaletaşı Hill. Hill is on the 2.5 km. east side of the Altınoluk. According to the modern researchers ancient city had founded on the western sides and slopes of the hill. There is a Kara Kazan spring on the 300 m. west of Kaletaşı hill. Spring is a natural boarder between ancient city and necropolis area. Necropolis is aproximatelly 500 m. west side of Kaletaşı Hill. Necropolis of the city have been found first in the 1980's. The mentioned area had opened to the zone for construction in the beginning of 1980's. The salvage excavation had been done in the necropolis from time to time between 1991 to 1995. Mentioned salvage projects had been held by archaeologist from Balıkesir Kuva-i Milliye Museum. The systematical excavations have been continued on ancient city and its necropolis since 2000 under the direction of Prof. Dr. Gürcan Polat from Ege University, Classical Archaeology Department. The aim of this project is to evaluate commercial amphoras that used as a infant graves from the excavations between 2001-2012. Accordingly commercial amphoras are clasified by production centres and chronological order. Mostly these amphoras used as a infant graves as mentioned before the grave gifts were also evaluated in the content of this thesis.