İlişkisel pazarlama perspektifinden ihtisas fuarlarına katılımın fuar performansına etkisi
Attendance of specialized trade fairs effect on trade fair performance from relationship marketing perspective
- Tez No: 470485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KAZANÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzdeki yoğun rekabet ortamında, firmalar ihtisas fuarlarına çeşitli amaçlarla katılmaya önem vermektedir. Firmalar, yeni iş bağlantıları kurmak, yeni pazarlara açılmak, mevcut müşterilerle ilişkileri güçlü tutmak, yeni mal ve hizmetlerin tanıtımını yapmak, yeni müşteriler kazanmak, prestij kazanmak ve yeni distribütör bulmak gibi amaçlarla ihtisas fuarlarına katılabilmektedirler. Fuara katılım amaçlarını ve stratejilerini belirleyen firmalar, fuarda ve fuar sonrasında istedikleri hedeflere ulaşma anlamında daha başarılı olabilmektedir. İhtisas fuarlarında pazarlama stratejilerini başarıyla uygulayan işletmeler, istedikleri sonuçlara ulaşabilmektedirler. Bu amaçla firmalar, ihtisas fuarlarında ilişkisel pazarlama stratejilerini uygulayarak fuar performanslarını arttırabilmektedirler. Tezin amacı, ilişkisel pazarlama perspektifinden ihtisas fuarlarına katılımın, firmaların fuar performanslarına olan etkilerini görebilmektir. Bu amaca yönelik olarak, 112 katılımcı firmanın yetkilileriyle anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sonucunda, fuar sırasında ve fuar sonrası yapılan aktivitelerin fuar performansını nasıl etkilediği görülmüştür. Fuar sırasında ve fuar sonrası yapılan aktivitelerin, fuar performansı bileşenleriyle olan ilişkisi belirlenmiştir. Buna göre, firmaların ilişkisel pazarlama perspektifiyle ihtisas fuarlarına katılımlarında, fuar sırasındaki ve fuar sonrasında aktiviteleri nasıl uygulayarak fuar performanslarını arttırabileceklerine yönelik stratejiler önerilebilecektir. Böylelikle tez kapsamında, firmaların ilişkisel pazarlama perspektifinden fuar sırasında ve sonrasında gerçekleştirdikleri aktivitelerle fuar performansını nasıl etkileyebildikleri değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's fierce competition environment, companies attach a particular importance to participate in specialized fairs with various purposes. Companies may participate in specialized fairs for the purpose of establishing new business contacts, getting into new markets, strengthening the relationships with existing customers, advertising new goods and services, gaining new customers and prestige and finding new distributors. Companies that determine the purposes and strategies for participating the fair can be more successful in reaching the desired purposes during and after the fair. Companies that successfully implement marketing strategies at specialized fairs can reach the desired results. For this purpose, companies can increase their fair performances by applying relational marketing strategies in specialized fairs. The aim of the thesis is to be able to see the effects of participating in specialized fairs to the companies' fair performances from the perspective of relational marketing. For this purpose, a survey study was carried out with authorized officials of 112 participant companies. As a result of survey study, it has been seen how the activities performed during and after the fair affected the fair performance. The relationship between activities performed during and after the fair and components of fair performance was determined. According to this, in participating of the companies to specialized fairs with the perspective of relational marketing, strategies about how the companies should apply activities during and after the fair may be recommended to increase their fair performances. Thus, within the scope of the thesis, it has been tried to evaluate how companies could affect their fair performance with the activities they performed during and after the fair with the perspective of relationship marketing.