Alzheimer tanısı almış hasta yakınlarının anksiyete ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the anxiety and life quality of the alsheimer diagnosed patients
- Tez No: 470542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Alzheimer zihnin hafıza ve bir takım bilişsel işlevlerinde kayıplara neden olan nöropsikiyatrik bir hastalıktır ve halk arasında ''erken bunama'' olarak isimlendirilir. Alzheimer hastalığının kendine has bir takım evreleri vardır ve her evre hasta için farklı bir takım işlevlerdeki kayıpları kendisiyle beraber getirmektedir. Böylece Alzheimer hastalığı süreç içerisinde artan ve ağırlaşan bir bakım yükünü de beraberinde getirmektedir. Bu araştırma içerisinde Alzheimer tanısı almış hasta yakınlarının bu bakım yükü yaşam kalitesi ve anksiyete bağlamında incelenmiştir. Yaşam kalitesi her ne kadar net bir biçimde tanımlanabilecek bir kavram olmasa da kaliteye işaret eden bir takım değişkenlerin aranması ile bir özet yapılabilmektedir. Bu bağlamda fizyolojik ve ruhsal olarak iyi hissetme, sosyal çevre ile iyi ilişkiler geliştirebilme yaşam kalitesine gönderme yapan olgulardır. Bununla beraber anksiyete olumsuz özellikleriyle diğer duygulanımlardan ayrılan, kaygı ve bulantı olarak da ifade edilen bir psikolojik olgudur. Bu araştırmada Alzheimer tanısı almış hasta yakınları örneklem olarak alınmış, bu örneklem üzerinde Beck Anksiyete ve Yaşam Kalitesi ölçekleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiki program aracılığıyla analiz edilmiş olup bulgular SPSS 15.0 programı ile ANOVA testi uygulanmış ve örneklem üzerinde yaşam kalitesi ile anksiyete arasında bir anlamlılık aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer is a neuropsychiatric disorder that causes loss of memory and some cognitive functions of the mind and is called“early dementia”among the population. Alzheimer's disease has its own set of phases and each phase brings together the losses in a number of different functions for the patient. Thus Alzheimer's disease is accompanied by a growing burden in the process. In this study, the burden of care for patients with Alzheimer's disease will be examined in terms of quality of life and anxiety. Although the quality of life is not a clearly defined concept, a summary can be made by looking for a number of variables that point to quality. In this context, physiological and psychological well-being is a phenomenon referring to the quality of life that can develop good relationships with the social environment. However, anxiety is a psychological phenomenon that is separated from other affects by negative features, also expressed as anxiety and nausea. In this study, relatives of patients with Alzheimer's were taken as samples and beck anxiety and quality of life scales were applied on this sample. Findings were entered into the ANOVA test with SPSS 15.0 program and a meaningful relationship between the quality of life and anxiety was sought on the sample.