Evli bireylerin algıladıkları sosyal destek ve kullandıkları savunma mekanizmalarının evlilik uyumu ile ilişkisi
Married individuals perceived social support and i̇ts relation to defense mechanisms they use with marital adjustment
  1. Tez No: 470541
  2. Yazar: CEREN ELMAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELİN BİRGÜL BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, evli bireylerin algıladıkları sosyal destek ve kullandıkları savunma mekanizmalarının evlilik uyumu ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma için 75 kadın ve 75 erkeğin gönüllü katılımı ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da yaşayan 18-65 yaş arasındaki evli kadın ve erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmada, katılımcıların kişisel bilgilerini incelemek için“Demografik Bilgi Formu”, savunma mekanizmaları için“Savunma Biçimleri Testi-40”, sosyal destek için“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve evlilik uyumu için“Evlilik Uyumu Ölçeği”kullanılmış ve katılımcılara yanıtlamalar için özbildirim formları olarak verilmiştir. Araştırma, demografik ve ölçek puanlarına ilişkin betimleyici ve araştırma değişkenlerinin karşılaştırılması bakımından karşılaştırmalı ve ilişkisel analizlerin yapıldığı bir çalışmadır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, evlilikte anlaşma alt boyutu, katılımcıların algılanan aile, arkadaş ve özel bir insan desteği ile anlamlı ve pozitif ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, evlilikte anlaşma alt boyutu savunma biçimleri ile anlamlı ilişkili bulunmamıştır. Evlilikte tarz alt boyutu, kişilerin algılanan aile, arkadaş ve özel bir insan desteği ile anlamlı ve pozitif ilişkili bulunmuştur. Bununla birlikte, nevrotik savunma puanı uyumsuz evlilik puan aralığındaki erkeklerde daha yüksektir. Ayrıca, nevrotik savunmalar uyumlu evlilik puan aralığında olan ve çocuk sahibi olmayan bireylerde anlamlı düzeyde yüksektir. Olgun savunmalar, uyumsuz evliliği olan lisansüstü mezunu kişilerde anlamlı düzeyde yüksektir. Yüksek sosyoekonomik düzeydeki kişilerin nevrotik ve olgun savunma puanları yüksektir. Sosyal destek alt boyutlarının da evlilik uyumu ve demografik değişkenler bakımından anlamlı ölçüde farklılaştığı bulunmuştur. Kadınların algılanan aile desteği puanı erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Meslek, çalışma durumu ve sosyoekonomik düzey bakımından sosyal desteğin her üç boyutunda skorlar anlamlı ölçüde farklılık göstermektedir. Evlilik ve aile hayatı ile ilgili demografik değişkenler arasındaki evlilik yılı ve evlenme biçimi değişkenleri bakımından, özel bir insan desteği puanları anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Ayrıca, uyumlu evliliği olan ve bir çocuk sahibi kişilerin algılanan sosyal destek puanları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, examination of the influence of marital adjustment in the relation of married individuals' perceived social support and defense mechanisms. The data were obtained from 75 males and 75 with their voluntary participation and with their survey responses. Sample of the study consisted of 150 married individuals between 18 and 65 years old, living in İstanbul. For collecting information about research variables, certain surveys were provided to the participants. For demographic variables,“Demographic Information Form”, for perceived social support“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”, for defense mechanisms“Defense Style Questionnaire”, and for marital adjustment,“Marital Adjustment Questionnaire”were used as data collection tools provided to the participants. This study included descriptive and comparative analyses regarding research variables and the relationship with each other. Based on the results of the study, findings related to the association among marital adjustment, defense mechanisms, and perceived social support were found as significantly correlated. Marital adjustment was found as significantly and positively correlated with the subscales of perceived social support including family, friends, and a special person. Additionally, Scores of neurotic defenses were reported as higher among males having dissatisfied marriages. Scores of neurotic defenses were also found as higher among individuals having only child and an unhappy marriage. Mature defenses were found as higher among graduates as well as having higher socioeconomic status. Individuals with higher socioeconomic status also reported higher scores in neurotic defenses. The results regarding perceived social support and its relationship with other research variables indicated that immature defenses were found significantly and negatively correlated with the subscales of perceived social support. Moreover, demographic variables regarding marriage and family life indicated that females reported significantly higher scores in perceived family support than males. Perceived social support also found as significantly higher based on the variables including occupation, job and socioeconomic status. Perceived social support from a special person was found significantly higher based on years of marriage and types of marriage. Besides, individuals having a happy marriages with having only child reported higher scores in three subscales of perceived social support.