Sürekli kaygının yordayıcıları olarak belirsizliğe tahammülsüzlük, endişe ile ilgili inançlar ve kontrol odağının incelenmesi ile yaşam doyumunun araştırılması
Intolerance at uncertainty as predictors of continuous anxiety, analysis on beliefs relating with anxiety and focus of control, and investigation on life satisfaction
  1. Tez No: 470544
  2. Yazar: ECE GÖÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, kaygının yordayıcısı olarak belirsizliğe tahammülsüzlük, endişe ile ilgili inançlar ve kontrol odağının durumluk ve sürekli kaygı ile yaşam doyumuna olan etkilerini araştırmaktır. Ayrıca sürekli ve durumluk kaygının yaşam doyumuna etkileri de araştırılmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve bireylerin içinde oldukları durumun araştırması yapılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul İlinde yaşayan sürekli kaygı sorunu olan bireylerdir. Araştırmanın örneklem grubu ise İstanbul İlinde faaliyet gösteren bir terapi merkezine tedavi amaçlı gelen bireylerden oluşan 46 kişiden seçilmiştir. Çalışmaya konu olan anketler,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”,“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”,“Endişe İle İlgili Olumlu İnançlar”,“Endişenin Sonuçları Ölçeği ve ”Kontrol Odağı Ölçeği "dir. Araştırmada öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Literatür taramasından sonra araştırma bulgularına ulaşmak için anketlere verilen cevaplar SPSS 17. Programına yüklenmiş ve istatistikî analiz yapılmıştır. Ölçeklere geçerlilik ve güvenilirlik testleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını ortaya koyabilmek amacıyla Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile verilerin normal dağılıma uygun olmadığı tespit edilmiş ve parametrik olmayan testlerin yapılmasına karar verilmiştir. İkili karşılaştırmalar için MannWhitney U Testi ve ikiden fazla grup için Kruskal Wallis Tek Yönlü Varyans testi yapılmıştır. Analizde değişkenler arası ilişkilerin ölçülmesi için Pearson Korelâsyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre cinsiyet, medeni durum yaş durumu, eğitim durumu, gelir durumu ve çocuk sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yapılan korelasyon testleri ile değişkenler arasındaki ilişkilerin yönü ve düzeyi tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre durumluk kaygının %69,75 oranında Sürekli Kaygı, Endişenin Olumlu Sonuçları ve Bireysel Sorumluluk değişkeni ile açıklanabileceği bilimsel düzeyde anlamlı bulunmuştur. Sürekli kaygının yordayıcısı olarak sadece durumluk kaygının %25 oranında açıkladığı ve yaşam doyumunun da Durumluk Kaygı değişkeni ile %8,5 oranında açıklandığı bilimsel düzeyde anlamlı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre kadınların erkeklere göre geleceği bilmemenin vermiş olduğu rahatsızlık düzeyi yüksek bulunmuş ve erkeklerin ise endişelenmenin tehlikeli sonuçları önleyeceği algısı yüksek tespit edilmiştir. Evli bireylerin bekar bireylere göre iç kontrol odaklı oldukları, yaş durumu düştükçe kaygı durumunun arttığı tespit edilmiştir. Eğitim eviyesi düşük olan bireyler kaygı düzeyleri eğitim seviyesi yüksek olanlara daha fazladır. Ayrıca gelir seviyesi düştükçe kaygı ve yaşam doyumu düzeyi azalmakta çocuğu olan bireylerin çocuğu olmayan bireylere göre belirsizliği daha faz stres ve üzüntü verici olduğuna ilişkin algıları yüksektir. Çalışmada, sürekli ve durumluk kaygı ve yaşam doyumu çalışmalarının derinlikli analiz tekniklerine göre yüz yüze yapılacak araştırmalar ile genişletilmesi toplumun bütün kesimlerini kapsayacak şekilde çalışmaların yapılması önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of intolerance, anxiety, and control focus on state and trait anxiety, and life satisfaction, as a predictor of distress. In addition, the effects of continuous and loss of life on life satisfaction are also being investigated. In the research, a screening model was used and a survey was conducted of the individuals they were in. As a working group, a survey was conducted with 46 people in a therapy center operating in Istanbul. The questionnaires to be studied were“State and Trait Anxiety Scale”,“Uncertain Intolerance Scale”,“Positive Beliefs Related to Anxiety”,“Anxiety Scale”and“Control Scale Scale”. The literature was first searched in the research. After the literature search, the answers given in the questionnaires to reach the research findings were uploaded to SPSS 17 Program and statistical analysis was done. Reliability and competence tests were performed on the scales. , Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to determine non-parametric tests for the normal distribution of variables. MannWhitney U Test for binary comparisons and Kruskal Wallis One Way Variance test for more than two groups. The Pearson Correlation Coefficient technique was used to measure inter-variable correlations in the analysis. Regression analysis was also done in the study. According to research findings, significant differences were found according to gender, marital status, age, educational status, income status and number of children. The direction and severity of the relationships between the variables and the correlation tests were determined and the variables that predicted the State Anxiety, Trait Anxiety and Life Satisfaction with the regression tests were analyzed. According to the results of the research, 69,87% of the state liveliness was found to be meaningful at the scientific level that can be explained by the Trait Anxiety, Positive Results of Concern and Individual Responsibility. It was found to be significant at the scientific level where only 25,00% of the state anxiety was explained as a predictor of persistent anxiety and 8,50% of the life satisfaction was explained by State anxiety. According to the results of the research, the level of discomfort that women had given to the future was higher than that of men, and the perception that the anxiety would prevent dangerous results was high. It has been determined that married individuals have an internal control orientation compared to single individuals, and anxiety situation increases when age status is lower. Individuals with low educational attainment levels are more anxious than those with high educational attainment. In addition, as the level of income decreases, the level of anxiety and life satisfaction decreases, and the perception that the children who have children are more stressful and sadder than the children who are not children is higher. In the study, a proposal was made to study the continuity and state anxiety and life satisfaction studies in a way to cover all segments of the extended community with face-to-face surveys based on in-depth analysis techniques.