Cinsel işlev bozukluğu olan ve olmayan bireylerde psikolojik sağlamlık, öznel iyi oluş ve sosyal yaşam kalitesinin incelenmesi
Sexual dysfunction and non individuals examination of psychological stability, resi̇li̇ence and well-being
  1. Tez No: 470545
  2. Yazar: VAHİDE KIRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, cinsel işlev bozukluğu olan bireylerin psikolojik sağlamlık, öznel iyi oluş ve sosyal yaşam kalitesi açısından cinsel işlev bozukluğu olmayan bireylerden farklılarının olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde yaşayan ve cinsel işlev bozukluğu tedavisi amacıyla özel bir Psikoterapi merkezine giden hastalar ile cinsel işlev bozukluğu olmayan sağlıklı bireyler oluşturmaktadır. Araştırma niceliksel araştırma yöntemlerinden olan anket çalışması ile yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”,“Öznel İyi Oluş Ölçeği”kullanılmış ve anket sonuçları SPSS 17.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda cinsel işlev bozukluğu yaşayan bireylerin ölçek puan ortalamalarında cinsel işlev bozukluğu olmayan bireylere göre bilimsel düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan bireylerin Psikolojik Sağlamlık puan ortalaması cinsel işlev bozukluğu yaşamayan bireylere göre bilimsel düzeyde anlamlı ve düşük tespit edilmiştir. Öznel İyi Oluş Ölçeği boyutlarından Kendi Geçmişini Başkalarının Hayatı İle Kıyaslama boyutunda cinsel işlev bozukluğu olan bireylerin puan ortalaması, cinsel işlev bozukluğu olmayanlardan yüksek tespit edilmiştir. Yaşam Kalitesi ölçeğinin alt boyutlarından Fizik Fonksiyonelli Yaşam Kalitesi, Sosyal Fonksiyonelli Yaşam Kalitesi, Fiziksel Rol, Duygusal Rol, Canlılık ve Bedensel ağrı boyutlarında cinsel işlev bozukluğu olan bireylerin yaşam kalitesi puan ortalaması düşük tespit edilmiştir. Bireylerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir seviyesi, çocuk sayısı, alkol ve sigara kullanma değişkenlerinde cinsel işlev bozukluğu olan ve olmayan bireylerde bilimsel düzeyde bir farklılık tespit edilmemiştir. Cinsel işlev bozukluğu olan ve olmayan grupların kendi aralarında yapılan farklılık testlerinde, cinsel işlev bozukluğu olan bireylerin yaş gruplarına göre Karamsarlık puan ortalaması, cinsiyetlerine göre Arkadaşlık İlişkileri puan ortalaması, evli ve bekar bireylerin Ağrılı Yaşam Kalitesi puan ortalaması ve çocuğu olmayan ve iki çocuğu olan bireylerin Fiziksel Rol Yaşam Kalitesi puan ortalaması arasında bilimsel düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir. Cinsel işlev bozukluğu olan bireylerde yaş grupları ile Bedensel Ağrı puan ortalaması, evli bireylerin bekar bireylere göre Psikolojik Sağlamlık puan ortalaması, gelir değişkenine göre Ruhsal ve Fiziksel puan ortalaması, çocuk sayısı değişkenine göre Kendine Güven puan ortalaması, sigara kullanım değişkenine göre Genel Sağlık puan ortalaması arasında bilimsel düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir. Cinsel işlev, bireyin ruhsal, sosyal ve fiziksel sağlığının tamamlanmasının en önemli fonksiyonlarından biridir. Bu amaçla, araştırmada ulaşılan sonuçlar literatürdeki araştırmaların sonuçları ile karşılaştırılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether individuals with sexual dysfunction differ from those without sexual dysfunction in terms of psychological well-being, subjective well-being and quality of social life. The study population, living in the province and Istanbul for the treatment of patients with sexual dysfunction leading to a private rehabilitation center not constitute sexual dysfunction than healthy individuals. The research was conducted through a questionnaire study which was a quantitative research method.“Personal Information Form”,“Arizona Sexual Experiences Scale”,“Brief Psychological Robustness Scale”,“Subjective Well - Being Scale”were used as data collection tools and the results of the questionnaires were analyzed with SPSS 17.0 package program. As a result of the research, it was determined that the average scores of the individuals who had sexual dysfunction defeder at scientific level compared to those who did not have sexual dysfunction. The mean score of Psychological Health score of the individuals who had sexual dysfunction was found to be significantly lower than that of the individuals who did not have sexual dysfunction at scientific level. Individuals with sexual dysfunction in the dimension of subjective well-being scale compared to their own past and others' lives were found to have higher scores than non-sexual dysfunctions. In the subscales of the Quality of Life Scale, the average score of the quality of life scores of individuals with Physical Functional Quality of Life, Social Functional Quality of Life, Physical Role, Emotional Role, Vitality and Physical Pain was low. There was no scientific difference in the individuals with and without sexual dysfunction in terms of age, gender, marital status, educational status, income level, number of children, alcohol and smoking cessation variables. In the difference tests between the groups with and without sexual dysfunction, the average level of pessimism score according to the age groups of the individuals with sexual dysfunction, the average score of friendship relations according to gender, the average score of the scores of married and single women with painful life quality and the physical Differences in the level of Role Quality of Life scores were found at the scientific level. According to the average score of psychological wellness score according to the marital status, average of the mental and physical scores according to the income variable, the average of the Kenndine Trust score according to the number of children, and the general health score average according to the variable of cigarette use, among the individuals with sexual dysfunction Differences were found at the scientific level. Sexual function is one of the most important functions of completing the spiritual, social and physical health of the individual. For this purpose, the results of the research were compared with the results of the researches in the literature and suggestions were made.