Araç yolcu koltuk ayaklarında farklı malzemelerin kullanımının sonlu elemanlar yöntemi ve testler ile mekanik etkisinin karşılaştırılması
Comparison of mechanical effect of different material usage in automotive passenger seat bearing with finite element method and tests
- Tez No: 470572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, bir ticari araç yolcu koltuğunun ayak malzemesi olarak DP 600 çeliği, Alüminyum alaşımı, Titanyum Gr 2 alaşımı ve Titanyum Gr 5 alaşımı kullanılması durumları için emniyet kemer çekme regülasyonuna uygunluğu araştırılmıştır. Hafif metal malzeme kullanımıyla bağlantı elemanı olan ayaklar üzerinden ağırlık azaltması yapılması amaçlanmıştır. Mekanik özelliklerini incelemek için dört farklı malzeme için çekme testi yapılmıştır. Çekme testi ile elde edilen gerilme-uzama oranı verilerinden malzeme modeli oluşturulmuştur. Koltuk bağlantı elemanı olan ayakların farklı malzeme kullanılarak regülasyon yükleri altında durumu incelenmiştir. Farklı malzeme modeline göre ayakların ECE R14 emniyet kemer çekme testi uygunluğu sonlu elemanlar analizi ile fiziksel test öncesi analiz edilmiştir. Sonlu elemanlar analizinde uygun bulunan malzeme fiziksel teste tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the suitability of a commercial vehicle passenger seat where DP 600 steel, Aluminum alloy, Titanium Gr 2 alloy and Titanium Gr 5 alloy are used as foot material, has been investigated according to safety belt pull regulation. It is aimed to reduce the weight on the legs which are connection elements by using light metal material. Tensile tests were carried out on four different materials to investigate the mechanical properties. The material model was constructed from the tensile-elongation rate data obtained by the tensile test. The condition of the legs with using different materials, which are also seat connection elements, are examined under the regulation loads. The legs that are with different material are analysed according to ECE R14 safety belt tensile test with end-member analysis before physical testing. Material that is suitable in the FEA analysis, are subjected to physical testing.