Yolcu koltuğu ayaklarında malzeme değişkenliğinin ve malzeme kalınlığının bilgisayar ortamında mekanik analizi, maliyet analizi ve optimizasyonu
Mechanical analysis, cost analysis and optimization of material variability and material thickness in passenger seat leg in computer environment
  1. Tez No: 618480
  2. Yazar: RECAİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AGAH UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında Isringhausen firmasında üretilen yolcu koltuğu ayağında malzeme değişkenliği ile bu malzemelerin farklı kalınlıklardaki mekanik analizleri bilgisayar ortamında karşılaştırılmıştır. Ayrıca ayaklar arasında kalınlıklara göre ve ayakların birbirlerine göre maliyet, ağırlık karşılaştırması yapılarak, çalışmada hangi ayağın hangi kalınlıkta daha uygun olduğunu bilgisayar ortamında tespit edilmesi ve ticari araç koltuk ayağı üreticileri için optimum seviyede ayağın seçiminde kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the material variability of the passenger seat legs produced in Isringhausen and the mechanical analyzes of these materials with different thicknesses were compared in computer environment. In addition, by comparing the cost and weight between the legs according to the thicknesses and the legs, it is aimed to determine which foot is more suitable in computer environment and to facilitate the selection of the optimum foot for commercial vehicle seat leg manufacturers.