Kent parkları kavramı ve Bursa kent parklarında kullanıcı memnuniyetinin irdelenmesi
The concept of urban parks and determining the user satisfaction in urban parks of Bursa
  1. Tez No: 470579
  2. Yazar: GAMZE KARLIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZENCİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Ekolojik olarak önemli olan“kent parkları”bir şehrin estetik ve mimari formunun güçlü bir parçası olarak, insanlara doğayla baş başa kalma fırsatı sunmalarının yanı sıra, oyun oynama, paten kayma, yürüyüş yapma gibi fiziksel aktivitelere, sanat ve topluluk faaliyetleri gibi kültürel aktivitelere, diğer insanlar ile vakit geçirmek gibi sosyal aktivitelere katılmalarına olanak tanırlar, böylece insanların doğal ve sosyal çevre ile iletişim sağlamalarına yardımcı olurlar. Bu araştırmada, Bursa ilinde yer alan dört kent parkı ( Hüdavendigar Kent Parkı, Merinos Kent Parkı, Reşat Oyal Kültürparkı, Soğanlı Botanik Parkı ) çalışma materyali olarak belirlenmiştir. Bu kent parklarında kullanıcı memnuniyetinin irdelenmesi amacıyla kullanıcılar ile belirlenen başlıklar altında ( kullanıcıların sosyo-ekonomik yapısı, alan kullanımları, donatsal ve bitkisel elemanlar, kullanıcı memnuniyeti ) çeşitli soruları içeren anket uygulaması yapılmıştır. Kullanıcılara yöneltilen sorulardan elde edilen anket verileri değerlendirilmiştir. Anket verileri üzerine SPSS (Statistical Package Program for Social Sciences ) programı içerisinde yer alan frekans dağılımı, Crosstab, Khi-Kare vb. istatistik analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kullanıcıların sosyo-ekonomik yapısı ile kent parklarının kullanımı ve memnuniyet durumları arasında önemli farklılıklar bulunmuştur. Bursa kentinde en çok tercih edilen kent parkının Soğanlı Botanik Parkı olduğu görülürken, kullanıcıların kent parklarında en çok gezme-dinlenme amacıyla bulundukları tespit edilmiştir. Kullanıcıların kent parklarından memnuniyetlerinin yüksek olduğu görülürken, engellilere yönelik yeterli düzenlemelerin bulunmaması en büyük eksiklik olarak tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda mevcut kent parklarının revizyonları ile kent parklarının etkin ve sürdürülebilir kullanımlarına yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As an important part of the aesthetic and architectural form of a city Ecologically important“Urban Parks”provide people opportunities to physical activities like playing games, roller skating and hiking; cultural activities like art and community activities;social activities like spending time together, as well as giving an opportunity to people being together with nature.Thus helping people communicate with nature and social environment. In this thesis four parks ( Hüdavendigar Kent Parkı, Merinos Kent Parkı, Reşat Oyal Kültürparkı, Soğanlı Botanik Parkı ) in Bursa province are determined as study materials. User satisfaction surveys with various questions under predetermined headings ( socio-economic status of users, equipments and plant materials, user satisfaction ) were made in urban parks. Survey data collected from questions addressed to users is evaluated. Statistical analyses frequency distribution, Crosstab, Chi-square etc. within SPSS (Statistical Package Program for Social Sciences ) program are carried on survey data. According to survey results, use of parks and user saticfaction greatly varies by socio-economical status of users. Soğanlı Botanik Parkı is observed as the most preferred urban park in Bursa province and it was found that the users were most likely to visit for walking-resting. It is observed that user satisfaction is high and the lack of disability-oriented arrangements is observed as the greatest deficiency. As the study findings, solution propossals for effective and sustainable use of urban parks and revisions for present parks were developped.