Kamusal açık alanlarda akıllı kentsel donatı elemanlarının kullanımı ve bursa için bir tasarım önerisi
The use of smart urban furniture elements in public open spaces and a design proposal for Bursa
  1. Tez No: 1001180
  2. Yazar: HAIA MALHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHŞİD MİKAİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
Özet
Kentsel tasarım kavramı, çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğe yönelik artan talepler ve küresel ölçekteki teknolojik yönelimlerle birlikte önemli dönüşümler geçirmektedir. Artan ve çeşitlenen kentsel nüfusla birlikte, kamusal açık alanlardan beklentiler yalnızca estetik ya da rekreasyonel işlevlerin ötesine geçmiştir. Geleneksel olarak sınırlı kullanım amaçlarıyla tasarlanan parklar ve açık alanlar, kullanıcıların çeşitlenen gereksinimlerini karşılamakta ve sürekli gelişen teknolojik yeniliklere uyum sağlamakta yetersiz kalmakta; bu durum sosyal etkileşimi, kapsayıcılığı ve kullanıcı konforunu sınırlandırmaktadır. Bu nedenle, söz konusu alanların modern toplumun beklentilerine uygun, daha akıllı, dinamik ve çeşitlendirilmiş yaşam ortamlarına dönüştürülmesi gerekmektedir; böylece canlı bir kentsel yaşam desteklenecektir. Ayrıca, hızlı teknolojik gelişmeler, insanların çevreleriyle olan etkileşim biçimlerini sürekli olarak yeniden şekillendirmektedir. Mevcut birçok kamusal alan, bu yeniliklerle bütünleşememekte ve böylece çağdaş kullanıcı beklentileri ile kentsel deneyim arasında uyumsuzluk ortaya çıkmaktadır. Bu zorluklarla başa çıkmak için, kamusal alanların; eğlence ve sosyal buluşmaların yanı sıra çalışma, ders çalışma, uzun süreli bekleme gibi farklı faaliyetlere imkân tanıyacak ve dijital hizmetleri de içerecek şekilde tasarlanması gerekmekte; böylece kentsel yaşam kalitesi iyileştirilecektir. Akıllılık ve akıllı kent kavramlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, ileri kentsel tasarım yaklaşımlarında akıllı kentsel donatı elemanlarının entegrasyonuna yönelik artan bir eğilim gözlemlenmektedir. Bu bağlamda, akıllı kentsel donatı elemanları, en son teknolojik yeniliklerin kullanılması yoluyla kamusal açık alanların işlevselliğini ve verimliliğini artırmak için önemli fırsatlar sunmaktadır. Akıllı kentsel donatıların kapsamı yalnızca teknolojik entegrasyonla sınırlı olmayıp, aynı zamanda etkin kaynak yönetimi, çevresel sürdürülebilirlik ve kullanıcı deneyiminin geliştirilmesini içeren çok disiplinli bir yaklaşımı da kapsamaktadır. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan yeni nesil kentsel donatılar, çevresel etkiyi en aza indirirken yenilenemeyen kaynakların tüketimini azaltan, kendi kendine yeten enerji çözümleri sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, dünya genelinde yenilenebilir enerji ile çalışan akıllı kentsel donatı örnekleri niteliksel olarak analiz edilmiştir. Bu analiz doğrultusunda, Bursa'nın Yıldırım ilçesinde bulunan bir park için yenilikçi ve dinamik bir tasarım önerisi geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı, akıllı donatı elemanlarının kamusal açık alanların geliştirilmesine ve kullanıcı memnuniyetinin artırılmasına katkılarını ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışma, akıllı, yaşanabilir ve teknolojik açıdan gelişmiş geleceğin kentlerinin inşasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of urban design has undergone significant transformations in parallel with the increasing demand for environmental and social sustainability and global technological trends. With the growth and diversification of urban populations, expectations of public open spaces have moved beyond merely aesthetic or recreational functions. Parks and open spaces, which have traditionally been designed with limited purposes, often fail to meet users' diverse needs and to adapt to constantly evolving technological innovations; this situation restricts social interaction, inclusivity, and user comfort. Therefore, these spaces need to be transformed into smarter, more dynamic, and diversified living environments that align with the expectations of contemporary society, thereby supporting a vibrant urban life. In addition, rapid technological developments continuously reshape the ways people interact with their surroundings. Many existing public spaces are unable to integrate these innovations, leading to a mismatch between contemporary user expectations and the urban experience. To address these challenges, public spaces must be designed to accommodate a variety of activities—including recreation and social gatherings as well as working, studying, and long waiting periods—while also incorporating digital services, thus improving the quality of urban life. With the emergence of the notions of“smartness”and“smart cities,”there has been a growing tendency in advanced urban design approaches to integrate smart urban furniture. In this context, smart urban furniture offers important opportunities to enhance the functionality and efficiency of public open spaces by utilizing advanced technological innovations. The scope of smart urban furniture is not limited to technological integration alone; it also encompasses a multidisciplinary approach that includes efficient resource management, environmental sustainability, and the improvement of user experience. In particular, a new generation of urban furniture that utilizes renewable energy sources provides self-sufficient energy solutions that minimize environmental impact and reduce the consumption of non-renewable resources. This thesis employs a qualitative analysis of successful examples of smart urban furniture powered by renewable energy from around the world. Based on this analysis, an innovative and dynamic design proposal has been developed for a park located in the Yıldırım district of Bursa. The aim of the study is to reveal how smart furniture elements contribute to the enhancement of public open spaces and to the improvement of user satisfaction. In this regard, it ultimately seeks to contribute to the construction of smart, livable, and technologically advanced cities of the future.