Süt sığırcılığında kullanılan TMR rasyonlarına fibrolitik enzim katkısının kuru madde tüketimi, süt verimi ve bileşimi ile bazı rumen parametrelerine etkisi
Additional fibrolytic enzym effects on dry matter intake, milk production and composition and some rumen parameters to TMR for dairy cows
- Tez No: 470583
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma süt sığırcılığında kullanılan Toplam Miks Rasyon (TMR) rasyonlarına fibrolitik enzim katkısının kuru madde tüketimi, süt verimi ve bileşimi ile bazı rumen parametrelerine etkilerini belirlemek anacıyla yapılmıştır. Etkiler 4x4 Latin kare deneme deseninde 4 Holstein ırkı inekle belirlenmiştir. İnekler 4 farklı TMR' ile beslenmişlerdir: 1.Gurup: TMR (Kontrol), 2.Gurup: TMR + 10 g enzim /gün/baş düzeyinde enzim eklenen grup, 3.Gurup: TMR + 20 g enzim /gün/baş düzeyinde enzim eklenen grup ve 4.Gurup: TMR + 30 g enzim /gün/baş düzeyinde enzim eklenen grup.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of dietary fibrolytic enzymes supplementation to Topalm Mix Ration (TMR) diets of lactating cows on dry matter intake, milk yield and composition and some rumen parameters. The effeccts were evaluated using 4 muliparous lactating Holstein Cows in 4x4 Latin-square desing . The cows were fed in 4 different diets; 1. Group: TMR (Control), 2. Group: TMR+10 g enzyme/day/head added diets, 3. Group: TMR+20 g enzyme/day/head added diets, 4. Group: TMR+30 g enzyme/day/head added diets.