Kanserin tedavisine yönelik yeşil sentez ile yeni nesil nanomalzemelerin sentezi ve uygulamaları
The green synthesis of new generation nanomaterials for treatment of cancer
  1. Tez No: 470631
  2. Yazar: BİRGÜTAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kanser, günümüzde görülme sıklığı ve oranı giderek artan ve ciddi morbidite / mortalite durumlarına yol açan, çok sayıda dokuda görülebilen ve etyopatolojisi bugün dahi halen araştırılmaya devam eden önemli bir rahatsızlıktır. Kanser hücreleri, kontrol dışı mitoz mekanizmasıyla sürekli olarak çoğalmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi gibi kansere yönelik olarak kullanılan tedavi yöntemlerinin yanı sıra, son yıllarda kanser tedavisi noktasında gen tedavisi, fitoterapi ve nanotedavi gibi değişik ve tamamlayıcı yöntemler üzerine de çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Nanoteknoloji nano ölçeklerde malzeme tasarlayıp üretmeyi ve bu malzemelerin birçok alanda kullanılmasını amaçlamaktadır. Nano parçacık eldesi için lazer ablasyonu, piroliz, kimyasal buhar biriktirme, Sol–Gel ve litografelektro birikimi gibi çeşitli sentez yöntemleri kullanılmaktadır. Son yıllarda ise yeşil sentez olarak bilinen biyosentez yöntemi gündemdedir. Bu çalışmada, yeşil sentez yöntemi ile elde edilen gümüş nanoparçacıklarının MCF-7 kanser hücre kültürleri üzerine olan etkileri MTT ve NR teknikleri ile incelenmiş olup IC50 değerinin 42,48 µg/ml olduğu görülmüştür. Nanoparçacıkların oluşumu X-Işını Kırınımı (XRD), Geçirimli Elektron Mikroskopu (TEM), Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), Ultraviolet-Görünür-Kızılötesi (UV-VIS-NIR) spektoskopi ile karakterize edilerek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is an important disease that continues to be researched today even in today's etiopathology, which can be seen in numerous tissues, which is increasing in frequency and proportion and causes severe morbidity / mortality. Cancer cells are constantly multiplying by uncontrolled mitosis mechanism. In addition to cancer therapy methods such as chemotherapy and radiotherapy, studies on various complementary methods such as gene therapy, phytotherapy and nanotechnology have continued to be carried out at the point of cancer treatment in recent years. Nanotechnology aims to design and manufacture materials on nanoscale and to use these materials in many areas. Various synthesis methods such as laser ablation, pyrolysis, chemical vapor deposition, sol-gel and lithography electrochemistry are used for nanoparticle elution. In recent years, the biosynthesis method known as green synthesis is on the agenda. In this thesis, the effects of silver nanoparticles obtained by green synthesis on MCF-7 cancer cell cultures were investigated by MTT and NR techniques and IC50 value was found to be 42,48 µg / ml. The formation of nanoparticles was characterized by X-Ray Diffraction (XRD), Transmission Electron Microscopy (TEM), Scanning Electron Microscopy (SEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Ultraviolet-Visible-Near Infrared (UV-VIS-NIR) spectroscopy.