Karadeniz'in Sinop kıyı sahil şeridinden elde edilen baskın makroalglerin ve deniz çayırlarının ağır metal kirliliği tespitinde biyomonitör olarak kullanılmaları
Using dominant macroalgae and seagrass in Sinop coastline of the Black Sea as biomonitor for determination of heavy metal pollution
  1. Tez No: 470637
  2. Yazar: ELİF ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Karadeniz Sinop ili kıyı şeridinin kirlilik düzeyinin belirlenmesi amacıyla biyomonitör olarak kullanılan makroalglerin ve deniz çayırlarının ağır metal konsantrasyonları, su ve sediman ilişkileri ile birlikte değerlendirilmiştir. Türkiye Karadeniz sularında ilk olarak deniz çayırlarının yaprak-su ve kök-sediman ilişkileri tespit edilmiştir. Çalışma, Türkeli, Ayancık, İnceburun, Akliman, Tersane, Karakum, DSİ ve Gerze istasyonlarında mevsimsel olarak gerçekleştirilmiştir. Baskın makroalg ve deniz çayırı türleri ile su ve sedimanlardaki ağır metal düzeyleri ICP-MS cihazı ile ölçülmüştür. Makroalgler ve deniz çayırları çeşitli faktörlere bağlı olarak, farklı konsantrasyonlarda ağır metalleri absorbe ederler. Çalışma sonucunda, mevsimlere ve istasyonlara göre farklılıklar bulunmuştur. Endüstrinin gelişmediği Sinop ilinde, yoğun bir kirlilik gözlenmemektedir. Ancak devamlı olarak tarımsal ve evsel atıkların kıyılara boşaltılması kirlilik baskısı yaratmaktadır. Kirleticiler ve etkilerini saptamak için, AB-DSÇD kapsamında makroalgler ve deniz çayırları önerilen biyolojik kalite unsurlarıdır. Bu nedenle, kirliliğin mevcut durumunu sularda sabit yaşayan organizmalarla düzenli olarak izlemek İÇD sağlanması amacıyla önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal concentrations of macroalgae and seagrasses used as biomonitor in order to determine pollution levels of the coastal line of Sinop Province in Turkey are evaluated together with water and sediment associations. In Turkey Black Sea waters, leaf-water and root-sediment associations of seagrasses were first identified. This study was performed seasonally in Türkeli, Ayancık, Inceburun, Akliman, Tersane, Karakum, DSI and Gerze stations. Heavy metal levels of dominant macroalgae and sea grasses with water and sediment have been measured by ICP-MS apparatus. Macroalgae and sea grasses absorb different concentrations of heavy metals depending on many various factors. As a result of the study, there were differences according to seasons and stations. There is no intense pollution in Sinop where industry does not develop. However, discharges of agricultural and domestic wastes continuously create pollution pressure. In order to identify pollutants and their effects, macroalgae and seagrasses are proposed as biological quality elements under EU-MSFD. For this reason, it is important to monitor the current situation of pollution regularly with living organisms in the water to provide GES.