Farklı fitoplankton türleri (Nannochloropsis Oculata ve Chlorella Sp.) ile beslenen rotiferin (Brachionus plicatilis) farklı tuzluluk oranlarında büyüme ve biyokimyasal yapısının karşılaştırılması
Comparison of growth and biochemical structure of rotifera (Brachionus plicatilis) feed with different types of phytoplancton (Nannochloropsis Oculata and Chlorella Sp.) in different salinity rations
- Tez No: 470638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL BAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, rotifer Brachinnus plicatilis'in populasyon artışı ve biyokimyasal analiz kompozisyonu üzerine üç farklı tuzluluk oranlarında (‰17- ‰28- ‰40) iki farklı mikroalg (Nannochloropsis oculata ve Chlorella sp) ile beslenmesinin etkisi belirlenmiştir. Çalışma 27.0±0.5°C sıcaklık, 7.4±0.5 pH ve 8.3–14.6 mg/l O2 değerlerine sahip kültür koşullarında denenmiştir. Denemelerin başlangıcında 15L'lik kültür kaplarına 7 L çalışma hacminde başlangıç yoğunluğu 750 rot/ml olacak şekilde her bir besin ortamına konulmuş ve 5 gün boyunca birey sayısı belirlenmiştir. Rotifer kültüründe maksimum birey sayısı 2014.88±10.45 rot/ml olarak ‰ 28 tuzlukluk oranında Nannochloropsis oculata ile beslenenlerde saptanmıştır. Çalışmada 6 grup arasında rotiferlerin ham yağ değerlerinde önemli bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Ham protein değerinde gruplar arasında istatistiki açıdan değerlendirildiğinde bazı gruplarda farkın önemli olduğu (p˂0.05) belirlenmiştir. En yüksek EPA değeri ‰17 tuzluluk oranında Nannochloropsis oculata ile beslenen grupta belirlenmiştir. DHA değeri en yüksek ‰40 tuzluluk oranında Chlorella sp. ile beslenen grupta bulunmuştur. En yüksek PUFA değeri ‰28 tuzluluk oranında Chlorella sp. ile beslenen grupta bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, The effects of at three different salinity ratios with (17‰, 28‰, 40‰) two different microalgae (Nannochloropsis oculata ve Chlorella sp.) on population increase and biochemical analysis composition of Brachionus plicatilis were determined. The study which was taken in culture conditions having with 17ppt salinity, 28ppt salinity and 40ppt salinity, 27±0.5°C temperature, 7.4±0.5 pH and 8.3-14.6 mg/l O2 in culture conditions was eperimented. In the beginning of the experiments, rotifers were put on as 750 ind. ml, in culture vessels 15 liter for each foods, numbber ofthe individual was determited during 5 days. It was found that maximum individual number in the rotifer culture (2014.88±10.45 ind. ml) at a salinity ratio of 28 ‰ fed with Nannochloropsis oculata. There was no significant difference in the crude fat values of the rotifers between the 6 groups in study (p>0.05). When statistically assessed between groups of crude protein values, it was determined that the difference is significant in some groups (p˂0.05). The highest EPA value was determined in the group fed with Nannochloropsis oculata at a salinity ratio of 17‰. DHA value was found in the group fed with Chlorella sp. at a highest salinity ratio of 40‰. The highest PUFA value was found in the group fed with Chlorella sp. at a salinity ratio of 28‰.