Dondurarak kurutma teknolojisinin alabalık (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) kıymasına uygulanabilirliği ve kalite özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect on quality characteristics and practicability of freeze-drying technology on trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) mince
  1. Tez No: 470643
  2. Yazar: BENGÜNUR ÇORAPCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada dondurarak kurutma teknolojisinin alabalık (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) kıymasına uygulanabilirliği ve işlem aşamalarında kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Örnek grupları; taze alabalık kıyması, dondurularak kurutulmuş alabalık kıyması ve dondurularak kurutulduktan sonra rehidre edilmiş alabalık kıyması olarak oluşturulmuştur. Örnek gruplarında %ham protein, %ham yağ, %nem ve %ham kül analizleri, Tiyobarbitürik asit (TBA), pH, rehidrasyon oranı, su aktivitesi (aw), renk ve tekstür profil analizleri (TPA) ile aminoasit, yağ asidi, vitamin, mineral ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research was aimed to determination of process on stage quality characteristic and applicability of freeze dried technology on trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) mince. Sample groups were established as fresh trout mince, freeze dried trout mince and rehydrated trout mince after freeze dried. In the samples group were carried out protein%, fat%, moisture% and ash% analyses, Thiobarbituric acid (TBA), pH, rehydration ratio, water activity (aw), color and texture analyses, aminoacid, fatty acid, vitamin, mineral and sensory analyses.