Orta Karadeniz bölgesinde ağ kafeslerde çipuranın (Sparus aurata L., 1758) büyüme performansı ve et kalite değerlerinin belirlenmesi
Determination of growth performance and values of meat quality of cultured gilthead sea bream (Sparus aurata L., 1758), in net cage in the Middle Black Sea region (Samsun-Yakakent)
  1. Tez No: 470644
  2. Yazar: DİLARA KAYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARAYÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmada, su ürünleri sektöründe önemli bir tür olan çipura balığının, Orta Karadeniz Bölgesi'nde kafese konulduğu tarihten hasat tarihine kadar büyüme ve yem değerlendirme performansları ile biyokimyasal, yağ asitleri ve amino asit kompozisyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Temmuz 2015-Ekim 2016 tarihleri arasında, özel bir işletmenin kafes sistemlerinde yürütülmüştür. Balıklar, aylık olarak, rastgele örnekleme metoduna göre kafesten alınmıştır. Biyometrik ölçümleri yapıldıktan sonra, biyometrik indeksleri hesaplanmış ve biyokimyasal analizleri yapılmıştır. Araştırmada, 5.90±0.02 cm boy ve 2.44±0.03 g başlangıç ağırlığına sahip çipura balığı 15 aylık süreç sonunda 29.55±0.20 cm boy ve 474.60±8.64 g ağırlığa ulaşmıştır. Çalışma sonunda çipura balıklarının Yaşama Oranı ortalama % 94.26±0.60 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada, balıkların ortalama Canlı Ağırlık Artışı 33.73±9.47 g; ortalama Spesifik Büyüme Oranı % 0.92±0.30, ortalama Termal Büyüme Oranı % 0.02±0; ortalama Yem Dönüşüm Oranı 1.45±0.05 olarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda balıkların Ham Protein değeri % 21.07±0.06, Ham Yağ değeri % 11.82±0.17, Kuru Madde değeri % 34.37±0.35 ve Ham Kül değeri % 3.64±0.17 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determination of growth and feed evaluation performance and biochemical, fatty acids and amino acid compositions of the sea bream, which is an important species in the aquaculture sector from the date when the fish was put into the cage until the date of harvest in the Central Black Sea Region. The survey was conducted between July 2015 and October 2016 in a cage system of a private firm. Fish were taken monthly from the cage according to the random sampling method. After biometric measurements were made, biometric indexes were calculated and biochemical analyzes were performed. In the study, sea bream with initial height of 5.90±0.02 cm and initial weight of 2.44±0.03 g reached 29.55±0.20 cm height and 474.60±8.64 g weight after 15-month period. At the end of the study, the Survival Rate of sea bream was found 94.26±0.60%. In the study, the average Live Weight Gain, the average Specific Growth Rate, the average Thermal Growth Rate and the average Feed Conversion Rate of fish was found to be as 33.73±9.47 g; 0.92±0.30 %, 0.02±0 % and 1.45±0.05 respectively. At the end of the study, crude protein value was found as 21.07±0.06 %, crude Fat value was found as 11.82±0.17 %, dry matter value was found as 34.37±0.35 % and crude Ash value was found as 3.64±0.17 % in fish samples.