Sinop ilinde avlanan barbunya balığının (Mullus barbatus ponticus Ess. 1927) av kompozisyonu ve üreme biyolojisinin araştırılması
Investigation of fishing composition and reproductivebiology of red mullet (Mullus barbatus ponticus Ess. 1927) hunted in Sinop region
  1. Tez No: 470642
  2. Yazar: BÜLENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAMSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Sinop bölgesinde avlanan barbunya balığının (Mullus barbatus ponticus Ess. 1927) yaş kompozisyonu, boy kompozisyonu, ağırlık kompozisyonu, boy ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü, büyüme parametreleri, ölüm oranları ve üreme yaşı ve zamanının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma süresince dip trolü ve uzatma ağlarıyla Sinop bölgesinde avlanan ve karaya çıkarılan balıklardan 1276 adet birey örneklenmiştir. Örneklenen bireylerin yaşları 1-4 arasında değişmekte, eşey dağılımları %63.79 dişi, %34.56 erkek ve %1.65 cinsiyeti belirlenemeyen bireyden oluşmaktadır. Örneklenen balıkların %38.94'ü yasal avlama boyu olan 13cm'nin altında bulunmuştur. Popülasyonu oluşturan tüm bireylerin büyüme parametreleri, L∞=18.70cm, K=0.36 ve t0=-1.56 yıl olarak hesaplanmıştır. Tüm bireyler için ölüm oranları, M= 0.805 yıl-1, F= 0.69 yıl-1, Z= 1.495 yıl-1 ve E=0.46 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is determine the age composition,length composition, weight composition, the coralation of length with weight,the factor of condision, growth parameters, mortality rates and age of reproduction of red mullet (Mullus barbatus ponticus Ess. 1927) that hunted in Sinop region. During the process of research the fishes which hunt with the bottom trawling and gill net in Sinop region, a total of 1276 fish samples were collected. The ages are betwen 1-4, sex percentages are %63.79 female, %34.56 male and %1.65 unidentified sex. %38.94 of the sample has legal minimum landing size which is 13 cm. The growth parameters of the population are calculated as, L∞=18.70cm, K=0.36 ve t0=-1.56 years. Mortality rates of all individuals are calculated as, M= 0.805, F= 0.69, Z= 1.495 and E=0.46.