Bor karbürün karakterizasyonu ve nano B4C partikülü üretimi
Characterization of boron carbide and nano B4C particle production
- Tez No: 470664
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, BOROPTİK Mühendislik Ar-Ge İmalat ve Ticaret A.Ş tarafından yaklaşık 10-20 Mikron aralığında elektrik ark yöntemi kullanılarak üretimi gerçekleştirilen bor karbür (B4C) tozu partiküllerinin karakterizasyonu yapılmıştır. Karakterizasyon işleminde titrasyon yöntemi kullanılarak bor oranı tespiti ve karbon analizörü ile de karbon oranı tespit edilmiştir. Yine partikül boyut analizi fabrika bünyesinde mevcut olan lazer difrakometre yöntemi kullanılarak ve aynı zamanda SEM mikroskobu yöntemiyle yapılmıştır. Tez çalışması kapsamında karakterizasyonu yapılan mikron boyutlu B4C partikülleri gezegen tipi bilyeli öğütücü kullanılarak çeşitli parametrelerde nano boyuta indirgenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, mikron boyuttaki bor karbür tozları 1/5 ve 1/10 oranlarında WC bilye kullanılarak 12, 24, 36 ve 48 saatlik süreler kullanılarak 650 devir/dakikada öğütülme işlemine tabi tutulmuştur. Her bir parametrede öğütülen toz partikülleri nano boyut tespiti amacıyla SEM analizine tabi tutulmuş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Characterization of boron carbide (B4C) dust particles produced by BOROPTİK Engineering R & D Manufacturing and Trade Inc. using electric arc method in the range of about 10-20 microns. In the characterization process, the boron ratio was determined by titration method and carbon ratio was determined by carbon analyzer. Again, particle size analysis was carried out using the factory's existing laser diffractometer and SEM microscopy at the same time. In the thesis study, micron sized B4C particles characterized by planet type ball mill were tried to be reduced to nano size in various parameters. In this context, boron carbide powders in micron size were subjected to grinding at 650 rpm using 12, 24, 36 and 48 hour periods using WC balls at 1/5 and 1/10 (Powder/ball) ratios. The dust particles grinded in each parameter were subjected to SEM analysis for nanoscale determination and the results were discussed.