Elektroeğirme yöntemi ile nanofiberli antimikrobiyal membranlar üretilmesi ve değerlendirilmesi
Evalution and production of nanofiber antimicrobial membranes using by electrospinning method
- Tez No: 470670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Nanofiberler kontrol edilebilir yapılarından dolayı fonksiyonel özellikleri değiştirilebilen, biyomedikal ve doku mühendisliği, biyo uyumlu iskeleler ve biyo tıp gibi geniş bir uygulama alanlarında sahiptir. Bu çalışmada, polikaprolakton (PCL), gümüş nitrat (AgNO3) ve çinko oksit (ZnO), çoklu-aksiyel elektroeğirme sistemi kullanılarak antimikrobiyal nanokompozit metaryalinin sentezlenmesinde kullanılmıştır. Konsantrasyon oranı ağırlıkça %5, %10 ve %15 PCL kullanılmış ve antimikrobiyal aktivitenin artırılması amacıyla farklı konsantrasyon oranlarında AgNO3 ve ZnO kullanılmıştır. Ürünler, elektroeğirilmiş nanokompozitlerin morfolojik analizi için Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM) ile analiz edilmiştir ve elektroeğrilmiş nanokompozitlerde PCL, AgNO3 ve ZnO materyalinin fonksiyonel gruplarını belirlemek için Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) kullanılmıştır. Fiziksel özellikler için; Viskozite, yoğunluk ve elektrik iletkenliği çoklu aksiyel elektro eğirme işlemi öncesi her bir solüsyon için ölçülmüş, mekanik özelliklerin belirlenmesi için ise, çokluaksiyel elektroeğirme işleminden elde edilen ürünlerin çekme testleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen elektroeğrilmiş nanokompozit malzemelerin antimikrobiyal aktivitenin tayini için Staphylococcus aureus, Eschericha coli ve Candida albicans kullanılmıştır. Ayrıca çokluaksiyel elektro eğirme işlemi, biyomedikal uygulamalar için AgNO3 ve ZnO gibi fonksiyonel materyallerin nano boyutlarda kullanılarak biyohibrid metaryallerin sentezlenmesinde farklı bir bakış açısı sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Nanofibers appearing functional properties show a great promise as allowing constituents for a wide range of medical applications in areas such as biomedical and tissue engineering, biocompatible scaffolds and biomedicine due to their controlled organization and architecture. In this work, Polycaprolactone (PCL), Silver Nitrate (AgNO3) and Zinc Oxide (ZnO) were used for fabrication of antimicrobial nanocomposite material by co-axial electrospinning (CAE) process. 5, 10, and 15 wt. % concentrations of PCL were utilized and varying amount of AgNO3 and ZnO were used in entire samples to increase antimicrobial activity. Products were analyzed by Scanning Electron Microscopy (SEM) for morphological analysis of the electrospun nanocomposites and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) was used to determine functional groups of the PCL, AgNO3, and ZnO materials in the electrospun nanocomposites. For physical properties; viscosity, density and electrical conductivity were measured for each solution before CAE process. Tensile test was performedon electrospun nanocomposite materials for mechanical properties. For determination of the antimicrobial activity by fabricated electrospun nanocomposite materials Staphylococcus aureus, Eschericha coli and Candida albicans stains were used. Thus, CAE processing in this way offers a simple nanoscale assembly approach to incorporate wide variety of AgNO3 and ZnO functionalities into nanofibers to fabricate biohybrid materials for biomedical applications.