Uzak etkileşim paternlerinin Türkiye ikliminde ekstrem etkileri
Extreme effects of teleconnection patterns on the climate of Turkey
  1. Tez No: 470682
  2. Yazar: TURAN HAJILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE TAYANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Uzaketkileşim paternlerinden beş tanesi (Kuzey Atlantik Salınımı (KAS), Arktik Salınım (AS), Doğu Atlantik-Batı Rusya (DA/BR), Doğu Atlantik (DA) ve İskandinav Paterni (İP)) ile 10 iklim uç indisi arasındaki ilişkiler Türkiye genelinde incelenmiştir. Paternlerin sıcak ve soğuk ekstremler ile kış analizleri, p < 0.05 ile istatistiksel olarak anlamlı en yüksek negatif ve pozitif korelasyon değerleri üreten Arktik Salınım ve Doğu Atlantik - Batı Rusya paternlerinin diğer paternlere göre daha etkili olduğunu gösterdi. Negatif AS ve pozitif DA/BR süresince, genellikle daha sıcak (r=-0.63) ve soğuk (r=0.61) günlerin Karadeniz bölgesinde, daha sıcak (r=-0.72) ve soğuk (r=0.66) gecelerin ise Ege bölgesinde meydana geldiği görülmüştür. Yağış ekstremleri açısından, AS (-) sırasında Anadolu yarımadasının batı kesimlerinde normalden daha yüksek yağış oranları tespit edilirken, DA/BR (+) süresince ise Doğu Karadeniz`in sahil istasyonlarında pozitif yağış anomalilerinin olduğu bulunmuştur. AS (-)`nin arkasındaki fiziksel mekanizmalar, İtalya üzerindeki Cenova siklonunun derinleştiğini ve Türkiye`de görülen yüksek sıcaklık ve yağış kayıtları ile yakından bağlantılı olan ısı adveksiyonunu sağlayan güçlü batı rüzgarları ile Akdeniz`den sıcak ve nemli hava kitlelerinin taşınımına neden olduğunu göstermektedir. DA/BR (+) süresince, Azorlardaki yüksek basınç merkezinin Avrupa kıtasına genişlemesi görülebilir ve bunun sonucu olarak güçlü kuzeybatı rüzgarları ile soğuk kutup havasının drenajı ve nispeten sıcak Karadeniz`den taşınan nem, düşük sıcaklık sayılarındaki ve yağış miktarlarındaki artışın başlıca etmeni olarak gösterilmektedir. Diğer mevsimler açısından bakıldığında ise, DA ile sıcak ekstremler arasında anlamlı pozitif korelasyonlar ilkbahar ve yaz aylarında daha sıklıkla görülmektedir. Bunun yanı sıra, sonbahar mevsimi ağırlıklı olarak DA/BR paterni ile soğuk ekstremler arasındaki anlamlı en yüksek pozitif korelasyonlara sahip olmakla karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Relationships between five teleconnection patterns, North Atlantic Oscillation (NAO), Arctic Oscillation (AO), East Atlantic-Western Russia (EAWR), East Atlantic (EA) and Scandinavian (SCA) patterns, and 10 climate extremes indices were investigated for Turkey.