A sustainable decision-making proposal for collection and transportation of solid waste
Katı atıkların toplanması ve taşınması için sürdürülebilir bir karar verme önerisi
- Tez No: 470685
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZALP VAYVAY, PROF. DR. SEVİL ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Sürdürülebilirlik günün ve geleceğin nesilleri için gelişmenin anahtarıdır. Sürdürülebilirliğe erişmek için sürdürülebilirliğin üç şartını, ekonomik gelişmeyi, etkili bir çevre yönetimini ve sosyal eşitliği sağlamak gerekmektedir. Bizler bu çalışmada sürdürülebilirliğin iki şartını birleştirebilmek için üç adımlı bir sürdürülebilir karar verme önerisi sunuyoruz. İlk adımda verilen bir sistemin masraflarını azaltmak için optimizasyon çalışması öneriyoruz. İkinci adımda ise aynı sistemde bulunan çevresel göstergeleri ve onların etkilerini bulabilmek için yaşam döngüsü değerlendirmesi ve analizlerini gerçekleştiriyoruz. Son adımda, karar mercilerine bu iki çalışmayı birleştiren ve sistemleri ekonomik ve çevresel açıdan temsil edici çözümler sunan basit fakat kapsamlı bir teknik öneriyoruz. Üç adımdan oluşan bu öneri, Tekirdağ İlinin Evsel Katı Atık Toplama ve Taşıma Sisteminin yeşil kararlar verilerek geliştirilmesi için uygulanmıştır. Öncelikle katı atık toplama ve taşıma sistemleri için 28 farklı senaryo önerilmiştir. Sonra bu 28 senaryo için çoklu depo araç rotalama problemi çözülmüş, en iyi kabul edilebilir sonuçlara yaşam döngüsü değerlendirmesi uygulanmıştır. Bu senaryoların net günlük değerleri ve çevresel etkileri hesaplanmış ve çok kriterli karar-verme tekniklerinin en basit ilkeleri kullanılarak bu sonuçlar birleştirilmiştir. Son adımda sürdürülebilirliğin iki şartını temsil eden bir sonuç sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability is the key to progress for today's and tomorrow's generations. To achieve sustainability, it is vital to exercise the three pillars of sustainability, economic integrity, a profound environmental management and social equity. In this study, we are offering a sustainable decision-making approach composed of three steps to combine the pillars of economy and environment. In the first step, we are offering an optimization of a given system to lower the costs. Second, we are performing a life cycle assessment and analysis for the same system to find indicators of potential environmental impacts. In the last step, we are offering to the decision maker a comprehensive but simple technique that combines these two studies and gives a solution which represents economic and environmental aspects of a system. This approach has been applied for municipal solid waste collection and transportation system of Greater Municipality of Tekirdağ to improve the system by making greener decisions. First, 28 different scenarios for solid waste collection and transportation systems are proposed. A multi depot vehicle routing problem is solved for these 28 different scenarios and best acceptable scenarios are performed a life cycle assessment. Net present values and the environmental impacts of each scenario are calculated and then combined the very basics of multicriteria decision-making techniques. In the last stage, we present a decision that represents the two pillars of sustainability.