Erzurum-Şenkaya-Gaziler yöresi toprak özelliklerinin yersel değişkenliğinin haritalanması
Mapping of Erzurum-Senkaya-Gaziler's soil features territory topographic variability
- Tez No: 470699
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Erzurum-Şenkaya-Gaziler yöresi toprak özelliklerinin tespit edilerek, bu özellikler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve toprak yönetim uygulamaları açısından önemli olan yersel değişkenlik haritalarının hazırlanması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, 0-20 cm üst toprak katmanından alınan 17 adet toprak örneği kullanılmıştır. Toprak örneklerinin tekstür, organik madde, toprak reaksiyonu, kireç, katyon değişim kapasitesi, kütle yoğunluğu, toplam porozite, agregat stabilitesi, kıvam limitleri, toprak nem karakteristikleri ve hidrolik iletkenlik gibi özellikleri belirlenmiştir. Kil ve organik madde içeriği, kütle yoğunluğu hariç diğer toprak özelliklerini pozitif olarak etkilemiştir. Kum fraksiyonu ise kil fraksiyonun aksine bir durum sergilemiştir. Araştırma alanına ait toprakların belirlenen özellikleri ile ilgili olarak hazırlanana yersel değişkenlik haritalarında toprak özelliklerinin değişimi birbirleriyle uyum içerisinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to be identified soil features of Erzurum-Şenkaya-Gaziler's territory, determined relations between these features and prepared topographic variability maps which is significant with regard to soil management applications. In this study, 17 soil samples obtained from 0-20 cm topsoil layer have been used. Features such as texture, organic matter, soil reaction, lime, cation exchange capacity, mass density, total porosity, aggregate stability, atterberg limits, soil moisture characteristics and hydraulic conductivity of soil samples have been determined. Content of clay and organic matter has affected positively all other soil features except for mass density. Sand fraction has exhibited any situation in contrast to clay fraction. Features exchange on topographic variability maps prepared in relation to features of determined soil belonging to study territory has been found compatible each other.