Farklı karışım içeriklerine sahip sıvaların duvar ısı iletimine etkisinin hot box yöntemiyle belirlenmesi
Investigation effect of plasters, having different mixtures, on thermal conductivity of the walls by using hot box method
- Tez No: 470700
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enerjinin tüketildiği alanlardan birisi de ısınma olup, harcanan enerji, toplam enerji gereksinimi içerisinde önemli bir paya sahiptir. Yapılarda uygulanacak yalıtım, ısı kayıplarını azaltılacağı gibi önemli ölçüde enerji tasarrufu da sağlamış olacaktır. Yalıtım için çok çeşitli malzemeler kullanılabilmektedir. Atık malzemelerin yalıtım amacıyla yeniden kullanımı, enerji tüketimi ve çevre kirliliğini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; öğütülmüş ayçiçeği sapı, hızar talaşı, saman, yaprak, plastik ve perlitin tekrar ekonomiye kazandırılması, çevreye zararlı etkilerinin azaltılması ve yalıtım amacıyla belirli oranda sıva karışımına katılarak özellikle tarımsal yapılarda duvar ısı iletkenliğine etkisini belirlemektir. Normal agrega (kum), pomza (ponza) ve kum-pomza ile hazırlanan sıva karışımlarına çimento veya kireç ağırlığının %10'u yerine bu atıkların katılmasıyla ısı iletimindeki değişimler araştırılmıştır. Hazırlanan karışımlar, 1x1 m boyutlarında ve normal duvar harcıyla örülen duvar örneklerine iç ve dış sıva olarak uygulanmıştır. Duvar örneklerinin 39 tanesi 13 cm kalınlığında yatay delikli tuğla ile, her birinden 3'er adet olmak üzere toplam 15 adet örnek de 2 sıra boşluklu bims, 3 sıra boşluklu bims, gaz beton (ytong), düşey delikli tuğla ve yatay delikli tuğladan örülmüştür. Örülen 39 örneğin; 3 adedi normal sıva ile (kontrol grubu), 36 adedi de atık katkılı sıvalarla sıvanmıştır. Diğer 15 örnek hiç sıvanmamıştır. Duvar örneklerinin ısı iletkenlik değerleri hot box cihazı yardımıyla belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar; çeşitli atıklar katılarak hazırlanan sıvalarla sıvanan duvar örneklerinin büyük çoğunluğunun kontrol grubu örneklere göre daha düşük ısı iletkenlik değerlerine sahip olduğunu ve tarımsal yapılarda ısı yalıtımı amacıyla kullanılabileceğini göstermektedir. Tüm duvar örneklerinde ısı iletkenliği (λ) değerleri 0,1636-0,4923 W/mK arasında değişmiş; en küçük değer sıvasız olarak örülen gaz beton (ytong) duvardan, en yüksek değer ise sıvasız olarak düşey delikli tuğla ile örülen duvardan elde edilmiştir. Kontrol grubu için ortalama ısı iletkenliği 0,4243 W/mK olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heating is one of the way that of consumption energy and energy being used for heating has a great percent in total energy consumption. By the way of using isolation materials in buildings; both the lose of heat will decrease and additionally great energy saving will be provided. For isolation so many materials can be used. By the way that reusing of waste materials, make energy consumption and environmental pollution decrease. The main purpose of this study is; to reinstatement to economy, reduce the harmfull effects and invastigate the effect to wall heat conductivity, especially in farm buildings, by the way that adding to plaster mixtures at the given ratios, of the wastes like ground sunflower stalk, sawdust, straw, leaf, plastic and perlite. By adding to these wastes to plaster mixtures preparing with normal (sand), pumice and sand-pumice aggregate at the ratio of 10 % replacement of cement or lime by weight and then the effect of changes in heat conductivity invastigated. The prepared mixtures were applied as iner and outer plaster to 1 x 1 m sized wall specimens preparing with normal wall mortar. 39 of the wall specimens were made of 13 cm thick horizontal perforated bricks and additionally in total 15 of wall had built, per group have 3 specimens, with 2 row spaced pumice blocks, 3 row spaced pumice blocks, gas concrete (ytong), vertical perforated bricks and horizontally perforated bricks. The 3 ones of these 39 wall specimens were plastered with normal plaster, rest 36 were also plastered with plaster having wastes. Rest 15 wall specimens were not plastered. The thermal conductivity values of the wall specimens were determined by using hot box device. Results obtained from this study shows that the majority of the plastered wall specimens prepared by adding various wastes have lower thermal conductivity values than the control group specimens and can be used for thermal insulation in agricultural structures. In all wall samples, the thermal conductivity (λ) values ranged from 0.1636-0.4923 W/mK; The lowest value is obtained from the gas concrete (ytong) wall made without plaster, and the highest value is obtained from the wall made with vertical perforated brick without plaster. The average thermal conductivity for the control group was calculated as 0,4243 W/mK.