Erzurum ili kış koşullarında buzağı ahırında zemin altı borulu doğal havalandırma sisteminin etkinliği üzerine bir araştırma
A research on efficiency of the natural ventilation system with underground pipe in the calf stable under the winter conditions of Erzurum
  1. Tez No: 470702
  2. Yazar: ÜNAL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKUROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı; hayvanların sürekli barınak içerisinde kaldığı Erzurum iklim koşullarında kış mevsiminde buzağı ahırında alternatif bir havalandırma sistemi olan zemin altı borulu doğal havalandırma sisteminin etkinliğini araştırmaktır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için 150 m2 taban alanına sahip 48 başlık buzağı ahırından yararlanılmıştır. Ahırda zemin altı borulu doğal havalandırma sistemi ve pencerelerle yapılan doğal havalandırma sistemi uygulanmış, ahır içerisinde sıcaklık, bağıl nem, hava akım hızı, barınak içi kirletici unsurlardan amonyak (NH3), hidrojensülfür (H2S), sülfürdioksit (SO2), karbonmonoksit (CO), karbondioksit (CO2), metan (CH4) gazları ile dış havaya ilişkin sıcaklık, bağıl nem, hava akım hızı değerleri Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları boyunca sürekli ölçülmüştür. Uygulanan her iki havalandırma sisteminde ölçülen parametreler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda; Erzurum ili iklim koşullarında buzağı ahırında zemin altı borulu doğal havalandırma sisteminin, pencerelerle yapılan doğal havalandırma sistemine göre barınak içi sıcaklık, bağıl nem, hava akım hızı ve barınak içi kirletici unsurlara ilişkin parametreleri istatistiksel olarak daha olumlu bir şekilde etkilediği görülmüştür. Zemin altı borulu doğal havalandırma sisteminde barınağın uzun duvarlarından birinin dış yüzeyinden alınıp barınak tabanını enlemesine katederek diğer uzun duvarın iç yüzeyinden barınak içerisine girmesi sonucu dış hava, pencerelerle barınak içine alınan dış havaya göre daha ılık duruma gelmektedir. Bu durum; barınak içinde havanın daha homojen dağılmasına, sıcaklık, bağıl nem ve hava akım hızının daha uygun sınırlarda olmasına katkıda bulunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effectiveness of the natural ventilation system with underground pipe in a calf stable at the winter season under the Erzurum conditions. In order to realize the purpose of the study, a 48 head calf stable with a floor area of 150 m2 was used. The underground pipe natural ventilation system and the natural ventilation system with windows were applied to the barn. The temperature, relative humidity, air flow rate in the stall, internal pollutants such as ammonia (NH3), hydrogensulfide (H2S), sulfurdioxide (SO2), carbonmonokside (CO), carbondioxide (CO2), methane (CH4) gases, and the temperature, relative humidity, air flow rate of outside air were continuously measured throughout the months of December, January, February, and March. Measured parameters in both ventilation systems were statistically compared. As a result of the study, the parameters of temperature, relative humidity, air flow rate, and the internal pollutants in the stall under the winter conditions of Erzurum were statistically affected in a positive way by the natural ventilation system with underground pipe more than the natural ventilation system with windows. In the underground piped natural ventilation system the outside air taken from the outer surface of one of the longer walls of the barrel crossed transversely through the shelter basement, entered the shelter from the inner surface of the other longer wall and then became warmer than the outside air entering through windows. This situation caused the inside air to be distributed more homogeneous and the temperature, relative humidity and air flow rate of the inside air to be within more appropriate limits.