Sürdürülebilir cadde tasarımı bağlamında Alparslan Türkeş Bulvarı'nın (Palandöken-Erzurum) değerlendirilmesi ve tasarım önerilerinin geliştirilmesi
Evaluation of Alparslan Türkeş Street (Palandöken-Erzurum) in the context of sustainable street design and development of design suggestions
  1. Tez No: 1017346
  2. Yazar: HALİME BAYBURTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Kentsel nüfus artışıyla birlikte ortaya çıkan çevresel, sosyal ve mekânsal sorunlar, ulaşım sistemlerinin ve kamusal mekânların yeniden ele alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda sürdürülebilir cadde tasarımı, caddeleri yalnızca bir ulaşım koridoru olmaktan çıkararak çok işlevli, kullanıcı odaklı ve çevresel açıdan duyarlı kamusal mekânlar olarak yeniden tanımlayan bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır. Ancak mevcut literatürde sürdürülebilir cadde tasarımının çoğunlukla parçalı biçimde ele alındığı, kullanıcı verileri ile mekânsal analizlerin yeterince bütünleştirilmediği ve sert iklim koşullarına sahip kentlere yönelik çalışmaların sınırlı kaldığı görülmektedir. Bu çalışma, söz konusu boşluklara yanıt vermek amacıyla sürdürülebilir cadde tasarımını çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla bütüncül bir çerçevede ele almakta; kullanıcı verileri ile mekânsal analizleri entegre eden ve yerel iklim koşullarına duyarlı bir değerlendirme ve tasarım modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma alanı olarak Erzurum ili Palandöken ilçesinde yer alan Alparslan Türkeş Bulvarı seçilmiştir. Araştırma kapsamında yapılandırılmış anket çalışması ile kullanıcıların algı, beklenti ve ihtiyaçları belirlenmiş; elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca yerinde gözlem ve mekânsal analizler gerçekleştirilerek mevcut durum ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, kullanıcı beklentileri ile mevcut mekânsal koşullar arasında belirgin bir uyumsuzluk olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle yaya güvenliği, erişilebilirlik ve çevresel kalite açısından mevcut durumun yetersiz olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık geliştirilen tasarım önerilerinin yüksek düzeyde kabul görmesi, sürdürülebilir cadde tasarımının kullanıcı temelli güçlü bir gereksinim olduğunu göstermektedir. Erzurum'un sert kış koşullarının tasarım kararları üzerindeki belirleyici etkisi, iklim duyarlı yaklaşımların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak çalışma, sürdürülebilir cadde tasarımına yönelik kullanıcı odaklı, veri temelli ve bağlama duyarlı bir model önererek literatüre özgün katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The environmental, social and spatial challenges arising from urban population growth necessitate a re-evaluation of transport systems and public spaces. In this context, sustainable street design offers a holistic approach that redefines streets not merely as transport corridors, but as multi-functional, user-centred and environmentally sensitive public spaces. However, the existing literature reveals that sustainable street design is predominantly addressed in a fragmented manner, with insufficient integration of user data and spatial analysis, and that studies targeting cities with harsh climatic conditions remain limited. This study aims to address these gaps by examining sustainable street design within a holistic framework that encompasses environmental, social and economic dimensions; it seeks to develop an evaluation and design model that integrates user data with spatial analyses and is sensitive to local climatic conditions. Alparslan Türkeş Boulevard, located in the Palandöken district of Erzurum province, has been selected as the study area. Within the scope of the research, a structured survey was conducted to determine users' perceptions, expectations and needs; the data obtained were evaluated using statistical analysis methods. Furthermore, on-site observations and spatial analyses were carried out to establish the current situation. The findings reveal a clear mismatch between user expectations and existing spatial conditions. In particular, it was determined that the current situation is inadequate in terms of pedestrian safety, accessibility and environmental quality. Conversely, the high level of acceptance of the developed design proposals demonstrates that user-centred sustainable street design is a strong requirement. The decisive influence of Erzurum's harsh winter conditions on design decisions highlights the necessity of climate-sensitive approaches. Consequently, the study makes an original contribution to the literature by proposing a user-focused, data-driven and context-sensitive model for sustainable street design.