Bulanık mantık ile doğru akım motor kontrolünün incelenmesi
Fuzzy logic control of direct current motors
- Tez No: 84995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HADİ SARUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Günlük yaşantımızda kontrol sistemleri önemli bir role sahiptir. Zamanımız teknolojileri sistem parametrelerindeki değişimler, işlemlerdeki nonlineerlik ve bozucu yük etkileri gibi değişken ortam problemlerinin çözümü için daha gelişmiş ve daha doğru işlem yapan kontrol sistemlerine ihtiyaç duyar. Bu durumlar da kullanılması muhtemel kontrol metotlarından bir tanesi 1965 yılında L. A. ZADEH tarafından ortaya sürülen bulanık mantık temelli kontrol sistemleridir. Bulanık mantık bazlı kontrol sistemleri son zamanlar da kontrol sistemleri üzerinde etkisini artırmıştır. Bulanık mantık temelli kontrol sistemlerinin uygulama alanlarından birisi konum, kontrolü ve elektrik motorlarının devir sayısı kontrolüdür. Bulanık mantık kontrol sistemleri klasik kümelerin genişletilmesinden meydana gelmiş bulanık küme teorisi kullanılarak oluşturulur. Birinci kısımda bulanık mantığa genel bir giriş yapılarak tarihsel gelişimi ifade edilmiştir. İkinci kısımda ilk olarak klasik küme teorisinin temelleri verilmiştir. Bunun akabinde bulanık küme teorisinin temelleri ifade edilmiş ve bulanık mantık kontrol sistemleri açıklanmıştır. Üçüncü kısımda serbest uyartımlı doğru akım motoruna ilişkin kontrol sistemlerine değinilerek kapalı çevrim transfer fonksiyonu çıkartılmıştır. Dördüncü bölümde Matlab-Simulink ortamında serbest uyartımlı doğru akım motoru modellenerek bulanık kontrolü Matlab-Fuzzy Logic Toolbox ortamında simule edilmiştir. IX tCfÖKSEKÖĞRETİM! WWUMAWTASYON MERliEZf
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our daily life control systems have an important role. Recent technologies require more sophisticated and more accurate control strategies to solve varying environment problems such as a result of load disturbances, process nonlinearities and change of plant parameters. One of the possible control methods in this situation is fuzzy logic based control methods introduced by L. A. ZADEH in 1965. Fuzz logic based control systems or fuzzy control systems is recently getting increasing emphasis in control systems. One of the control application area is servo control systems and electrical motors velocity control systems. Fuzzy control systems are constructed by using fuzzy set theory which is enhancement versions of crisp or conventional set theory. In first section, an introduction to fuzzy logic is is made and historical background is remind. In second section the basic principles of conventional set theory first of all is given. After that the basic principles of fuzzy set theory mentioned and a fuzzy control system is described, respectively. Third section control strategies of direct current motors are given and closed loop transfer function of separately excited direct current motors is derived. In fourth section, in Matlab-Simulink environment a separately excited direct current motor is modelled and simulation of fuzzy control of this model made by using Matlab-Fuzzy Logic Toolbox.