Matematiksel portföy analizi ve çözüm teknikleri
  1. Tez No: 47071
  2. Yazar: CANAN ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AHLATÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET PORTFÖY ANALİZİ Kişi ve kurumların sahip oldukları varlıkların tümüne, yani servetlerine portföy denir. Portföyler reel ve parasal varlıklardır. Arsa, bina, dayanıklı tüketim araç lan ve altın reel varlıklardır.Parasal varlıklar ise her türden para ve pata cinsinden alacak ilişkisi belirleyen varlıklardır. Hisse senetleri, tahviller, finansman bonoları, gelir ortaklığı senetleri, banka bonoları ve banka garantili bonolar, metrekare konut sertifikalan, mevduat ve mevduat sertifikalan, döviz ve döviz tevdiat hesaplan, altın ve dayanıklı tüketim mallan yatırım araçlarıdır. Yatırım araçlarının sağladığı kazançlara getiri, kazancın beklenilen düzeyden farklı olmasına risk denir. Gelecek hiç bir zaman belli olmadığından, her yatırımın riski vardır. Risk türleri altı grupta toplanabilir.Bunlar, faaliyet, enflasyon, kur, faiz, fiyat ve ödenememe riskidir. Riskin bir bedeli vardır.Bu bedel alınmadan, risk üstlenilmeyecektir.Risk arttıkça beklenen kar da artacaktır. Yatırımlar ileriki dönemlerde elde edilecek kazançlar için bugün elden çıkarılan paralar olarak tanımlanabilir. Her bir kişinin kazanç ve riske karşı tutumu farklılıklar gösterir. Bu farklılıklara rağmen kişilerin tercihleri konusunda bazı varsayımlar yapılabilir.En yaygın varsayım, kişilerin riskten hoşlanmadığı varsayımıdır. Yatırımcı için yatırımın değeri yatırımın beklenen kazancı ile riskine bağlıdır.Finansal yatırımların değerlendirilmesinde kazanç beklenen değerle, risk ise varyans ile ölçülür. Birden çok finansal yatırandan oluşan yatırım paketlerine portföy denmektedir. Portföy oluşturma getiri ve risk arasında en olumlu bileşimi elde etme çabasıdır.Portföy oluşturmada önemli olan riskin en az düzeye indirilmesi değildir.Riskin bir bedeli olduğundan risk azaltılırken beklenen getiri de azalacaktır. Bu nedenle gerekli olan en uygun getiri ve risk karışımına sahip portföye optimum portföy denmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PORTFOLIO ANALYSIS Portfolio is ali of the assets which people and associations have.On the other hand, portfolio is wealth of people and associations.Portfolios are reel and monetary assets. Building-grounds, buildings, enduring consumer goods and gold are reel assets. Share notes, securities, financial bonos, income sharing notes, bank bonos, home sertificates, foreign currency and gold are investments. Return is profits of investments.Risk is difference of profits from the expected level.Future is never certain.So ali investments have a certain amount risk. There are six main kinds of risk.These are activity, enflation, rate of exchange, interest, price and unpayment risks. There is a substitute of risk.Risk is accepted after this substitute is taken.Expected return will increase while risk increases. İnvestments are given money today for profits which will obtain in future terms.Behaviour of people to profits and risks is different-Although this differences some hypothesis can be supposed about preferrences of people.The most common hypothesis is“People never like risk”.Value of investments for investor is depend on expected return of investments and risk.Profits are measured with expected value in financial investments.However risks are measured with variance. Portfolio is an investment package which casts a lot of financial investments. Casting portfolio aims to achieve the optimum composition of expected return and risk.Reducing risk isn't important in casting a portfolio.Expected return will reduce while risk is reduced.So, optimum portfolio has the most suitable composition between risk and return.