Kafeik asit ve metil jasmonat uygulamalarının kök boya (Rubia tinctorum) bitkisine ait kök kültürlerinde sekonder metabolit birikimi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effect of caffeic acid and methyl jasmonate applications on secondary metabolite production in madder (Rubia tinctorum) root cultures
- Tez No: 470776
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÖKTÜRK BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kök boya (Rubia tinctorum L.), kök ve rizomları alizarin, purpurin gibi antrakinon türevlerince zengin çok yıllık bir bitkidir. Antrakinon ve fenolik bileşiklerin tekstil, gıda ve ilaç sanayindeki önemli özellikleri nedeniyle yüksek kalite ve miktarda elde edilmeleri gerekmektedir. Bu araştırma in vitro koşullarda kök boya bitkisine ait kök kültürlerine uygulanan kafeik asit (KA) ve metil jasmonat (MeJA)'ın kök büyüme indeksi ile sekonder metabolit birikimi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla sürgün parçalarından in vitro koşullarda elde edilmiş adventif köklere iki farklı konsantrasyonda kafeik asit (1 ve 2 mM) ve MeJA (10 ve 100 μM) tek ya da ikili kombinasyonlar halinde 7 gün süresince uygulanmıştır. Daha sonra uygulamalara göre kök büyüme indeksi, ortamda ve köklerde toplam AK miktarı ile köklerde alizarin, purpurin ve toplam fenolik madde miktarları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda MeJA'nın kontrolle kıyaslandığında kök büyümesini azaltırken, KA'nın kök büyümesi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca en yüksek total antrakinon, alizarin, purpurin ve toplam fenolik madde birikimini sağlayan 2 mM KA and 100 μM MeJA kombinasyonunun en iyiuygulama olduğu sunucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Madder (Rubia tinctorum L.) is a perennial plant rich in anthraquinone (AQ) derivatives including alizarin and purpurin in its roots and rhizomes. Because of their important properties in textile, food and pharmaceutical industries it is necessary to get AQs and phenolics with high quality and quantity. This study was carried out to determine the effects of caffeic acid (CA) and methyl jasmonate (MeJA) applications on the root growth index and secondary metabolite accumulation in madder (Rubia tinctorum) roots grown in vitro conditions. For this aim, two different MeJA (10 and 100 μM) and CA (1 and 2 mM) was added separately or together to the adventitious roots derived from internode parts for 7 days. Then roots were evaluated in terms of root growth index, total AQ in roots, alizarin, purpurin, total phenolic contents and total AQ in media. In this study, all of investigated parameters were significantly affected by MeJA and CA applications. Based on the results, MeJA decreased the root growth compared to control while CA had a positive influence on root growth of madder. It was concluded that combination of 2tez mM CA and 100 μM MeJA was the most suitable application providing the highest total AQ, alizarin, purpurin and phenolics.