Feldspat madeni yan ürününün karayolu esnek üstyapıları taban zemini stabilizasyonunda kullanabilirliğinin araştırılması
Feldspat mine waste stabilization road in the availability of flexible pavements investigation of ground floor
- Tez No: 470780
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, yerkabuğunun %60-65'ini oluşturan ve Aydın Çine yataklarından çıkarılan feldspat madeninin işlenmesi sonucu oluşan feldspat madeni yan ürününün esnek üstyapılarda yol taban zemininde stabilizasyon malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Feldspat madeni yan ürünü, plastik özelliği yüksek killi Isparta havalimanı civarından alınan malzeme ile belirli oranlarda karıştırılmıştır. Numuneler üzerinde limit deneyleri, proktor, CBR ve dinamik üç eksenli deneyleri uygulanmıştır. Yol taban zemini stabilizasyonunda, feldspat madeni yan ürünü ile, plastiklik değeri yüksek olan Isparta havalimanı malzemesinin plastikliğini azaltmak için farklı oranlarda karıştırılmıştır. Bu karışımlar üzerinde limit deneyleri yapılarak bulunan kullanılabilir malzeme üzerinde taşıma oranının belirlenmesi için CBR deneyleri yapılmıştır. Ayrıca bu karışım oranlarında malzemelerin esnekliğini belirlemek için dinamik üç eksenli deneyleri uygulanmış ve Esneklik modülü değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak; Isparta havalimanı civarından alınan plastik özelliği yüksek killi malzemeye % 5, % 10, % 15, % 20, % 25 oranında feldspat yan ürünü karıştırıldığında su muhtevasının % 20 karışım oranına kadar düştüğü, % 25 oranında arttığı görülmektedir. CBR değeri % 20 oranına kadar yükseldiği % 25 oranında azalma görülmektedir. Dinamik üç eksenli deneyde ise karışımda feldspat yan ürününü arttıkça esneklik modülünün azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the availability of the feldspar mine byproduct of the processing of the feldspar mine, which constitutes 60-65% of the earth crust, and which has been removed from the Aydın Çine mine bed, as a stabilizing material on the road floor base in flexible superstructures. The feldspar mine byproduct is mixed at certain rates with the high plasticity and clay material, which was taken from vicinity of Isparta airport. Limit experiments, proctor, CBR and dynamic triaxial experiments were applied on the samples. In the road pavement stabilization, feldspat by-product has been mixed with the airport material at different rates to reduce its plasticity. CBR experiments have been carried out to determine the transport rate on available materials by conducting limit experiments on these mixtures. In addition, to determine the flexibility of materials at these mixing ratios, dynamic triaxial tests were applied and Flexibility module values were determined. As a result; It seems that the plastic feature increase by 25% and the water content decrase by 20% mixture ratio when the feldspar by-product is mixed with airport material at a rate of 5%, 10%, 15%, 20%, 25%. CBR value increas by 20%, a 25% decrease is seen. In the dynamic triaxial experiment, the flexural modulus decreases as the feldspar by-product increases in the mixture.