Frenküzümü (Ribes spp.) yetiştiriciliğinde farklı dikim sistemlerinin verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of different growing systems on the yield and quality of currant cultivation
  1. Tez No: 470779
  2. Yazar: VOLKAN OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada iki farklı frenküzümü (Rosenthal, Red Lake) çeşidinin farklı sıra üzeri mesafeleri, farklı dal sayıları ve budama uygulamasının çeşitler açısından verim ve kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla üç yıl süresince (2014–2016) frenküzümlerine üç farklı uygulama yapılmıştır. Farklı sıra üzeri mesafesi olarak 2×1,2 m, 2×1,5 m ve 2×2 m aralıkları uygulanmıştır. Dal sayıları bakımından bitkiler 1 dal, 3 dal ve 5 dal şeklinde düzenlenmiştir. Bu uygulamaların yanı sıra bitkilerin bir bölümüne budama yapılmış diğer bölümüne ise budama yapılmayarak yaşlı sürgünler bırakılmıştır. Araştırmada frenküzümü çeşitlerine ait fidanlar Nisan ayında dikilmiştir. Farklı uygulamalar yapılan parsellerde yetiştirilen frenküzümlerinde fenolojik, pomolojik, kimyasal ve fitokimyasal bazı özellikler araştırılmıştır. Uygulamalar sonucunda bitki başına verim 16,02-1229,9 g arasında bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre C vitamini miktarı 22,5 -2779,30 mg/100ml arasında, toplam fenolik madde miktarı 5,27-17,17 (µg GAE/g ta), toplam antosiyanin miktarı 61,13-426,61 µg siy-3-glk/g ve serbest radikalleri yakalama (DPPH) aktivitesi 7,57-58,25 % olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different currants (Rosenthal, Red Lake) row spacing of different types, different number of branches and pruning practices in terms of their effects on yield and quality varieties were investigated. For this purpose, three different applications to currant varieties were performed during the three-year period (2014-2016). Three different distance over spacings were used as 2×1.2 m, 2×1.5 m and 2×2 m. The number of branches of plants were arranged in 1, 3 and 5 branches. Apart from this applications, the pruning was performed in some parts of plants by withholding some portions without pruning and leaving the old shoots. Currant seedlings of the cultivars were planted in April. Chemical and phytochemicals phenological, pomological, some properties have been investigated in blackcurrant fruit grown plots where different applications were applied. As a result of applications, yield per plant were found be between 16.02 and 1229.9 g. According to the results obtained amount of vitamin C was between 22.5 and 2779.30 mg/100ml. The amount of total phenolics ranged from 5.27 to 17.17 (mg GAE / g t), the total amount of anthocyanin ranged from 61.13 to 426.61 µg siy-3-glk/g and capturing free radicals (DPPH) activity was determined as 7.57 to 58.25%.