Isparta koşullarında farklı ekim zamanı ve bitki sıklığının şeker mısırında (Zea mays saccharata Sturt.) taze koçan verimi ve kalite özellikleri üzerine etkisi
Effects of plant density and different sowing dates on fresh ear yield and quality characters of sweet corn (Zea mays saccharata Sturt.) grown under Isparta conditions
  1. Tez No: 470781
  2. Yazar: YUDUM BURCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, 2015 yılında Isparta koşullarında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin deneme arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada farklı ekim zamanı ve bitki sıklığının BATEM TATLI şeker mısırında (Zea mays saccharata Sturt.) taze koçan verimi ve kalite özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme planına uygun olarak 3 tekerrürlü kurulmuştur. Ana parsellere ekim zamanı (15 Nisan, 1 Mayıs, 15 Mayıs, 1 Haziran ve 15 Haziran), alt parsellere ise sıra üzeri mesafeleri (15, 20, 25 cm) yerleştirilmiştir. Her parsele 20 kg/da azot ve 10 kg/da fosfor (P2O5) hesabıyla gübre uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; ekim zamanı ve sıra üzeri mesafenin bitki boyuna, koçan sayısına, ilk koçan yüksekliğine, koçan boyuna, kavuzsuz taze koçan verimine, toplam şeker miktarı ve ham protein oranına etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Ayrıca ekim zamanının, kavuzsuz koçan çapına, tepe püskülü ve koçan püskülü çıkarma süresine, kuru madde oranına etkisi önemli iken, bitki sıklığının etkisi önemsiz olmuştur. Ayrıca incelenen birçok özellikte ekim zamanı ve sıra üzeri mesafe arasındaki interaksiyon önemli çıkmıştır. Sonuç olarak, taze koçan verimi dikkate alındığında BATEM TATLI şeker mısırı çeşidinde en yüksek verim, Isparta koşullarında 1 Haziran tarihinde ve 15 cm sıra üzeri mesafede elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at the experimental area of the Faculty of Agriculture, Suleyman Demirel University, Isparta during 2015 growing seasons. This research was investigate the effects of different sowing dates and plant density on fresh ear yield and quality characters of BATEM TATLI sweet corn cultivars. This study was established on Randomized Block Split-Plot Design with 3 replications. The different sowing dates (15 April, 1 May, 15 May, 1 June and 15 June) took place in the main plots whereas distances within rows were in the sub-plots (15, 20, 25 cm). Phosphorus and nitrogen fertilizers providing 10 kg/da of P2O5 and 20 kg/da of N were applied to the plots. According to research results, the effect of sowing time and distances within rows were statistically significant in the plant height, the number of ear, the first ear height, ear length, the husked fresh ear yield, total sugar amount and crude protein. In addition, the effect of planting density was insignificant while the effect of the sowing time is significant to the the husked ear diameter, the number of day to teaseling, the number of day to silking and the dry matter rate were statistically significant. Moreover, in many of the characters examined, the interaction between sowing time and distance in the row was statistically significant. As a result, when the fresh ear yield is taken into consideration, the highest yield in the BATEM TATLI sweet corn cultivar was obtained on 1 June and at a distance of 15 cm in the row at Isparta conditions.