Chromobacterium violaceum ATCC 12472 suşundan viyolasin ekstraksiyonu ve viyolasinin antibakteriyel ve antikanser özelliklerinin incelenmesi
An extraction of the violacein from Chromobacterium violaceum ATCC 12472 strain and antibacterial and anticancer activity of violacein
  1. Tez No: 470798
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ DENİZ PERİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Viyolasin, Gram-negatif bakteri Chromobacterium violaceum tarafından üretilen, anti-bakteriyel, anti-protozoal, anti-viral, anti-fungal, anti-oksidan ve anti-kanser aktivitelere sahip olan mor renkli doğal bir pigmenttir. Bu çalışmada viyolasin C. violaceum ATCC 12472 suşundan, mikrodalga ve ultrases uygulama yöntemleri kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Ekstraksiyon için çözücü olarak metanol, etanol, aseton ve etil asetat kullanılmıştır. Ekstraktlar B. cereus ATCC 11778, S aureus ATCC 25923, S. aureus ATCC 43300 (MRSA) için antibakteriyel etki gösterdiği tespit edilmiştir. Ekstratların viyolasin miktarları Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi (HPLC) ile belirlenmiştir. Etanol ve metanol ekstratlarının HeLa hücreleri üzerinde güçlü sitotoksik etki gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violacein is a natural violet pigment from Gram-negative bacteria produced by Chromobacterium violaceum, which has an antibacterial, antiprotozoal, antiviral, antifungal, antioxidant and anti-cancer activity. In this study, violacein was extracted from C. violaceum ATCC 12472 strain using microwave and ultrasonic methods. Methanol, ethanol, acetone and ethyl acetate were used as solvents for extraction. The extracts were found to exert an antibacterial effect against B. cereus ATCC 11778, S. aureus ATCC 25923 and S. aureus ATCC 43300 (MRSA). Violacein amounts in the extracts were determined by high-performance liquid chromatography (HPLC). Ethanol and methanol extracts were revealed to have a strong cytotoxic effect on HeLa cells.