Keçi (Carpa hircus) testislerinde ısı şok proteini 70 (HSP70)'in immunohistokimyasal lokalizasyonu
Immunohistochemical localization of heat shock protein 70 (HSP 70) in goat (Carpa hircus) testes
  1. Tez No: 470801
  2. Yazar: CANSEL DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında organizma stres durumlarıyla karşılaştığında farklı hücrelerde seviyeleri artan, stres proteinleri ya da Isı Şok Proteinleri (Heat Shock Protein=HSP) olarak adlandırılan protein ailesinden HSP70'in keçi (Carpa hircus) testisinde immunohistokimyasal olarak lokalizasyonunun belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada materyal olarak Isparta Belediye Et Entegre Tesisinden 10 adet keçiden alınan testisler materyal olarak kullanıldı. Elde edilen materyaller Bouin solüsyonunda 16 saat süreyle tespit edildi. Tespit işleminden sonra rutin histolojik doku takibinden geçirilen örnekler parafinde bloklandı. Parafin bloklarlardan 5-6 μm kalınlığında kesitler alındı ve genel histolojik yapının belirlenmesi için Hematoksilen-Eosin boyama metodu uygulandı. Hücrelerdeki HSP70 varlığının belirlenmesi için Avidin Biotin Peroxidase (ABC) immunohistokimyasal yöntemi ile HSP70 antikoru uygulandı. Uygulanan HSP70 antikoru sonucunda testislerde spermatogonyumlarda güçlü reaksiyon görüldü. Spermatositlerde ise spermatogonyumlara göre daha zayıf bir reaksiyon tespit edildi. Aynı zamanda leydig hücreleri ve sertoli hücrelerinde güçlü reaksiyon görüldü. Sonuç olarak, erkek üreme sisteminde önemli olan HSP'ler çevresel etkilerden dolayı meydana gelen infertilite olaylarının giderilmesinde önemli rol oynayabilir. Böylece kaliteli döl elde etme, hayvan yetiştiriciliğinde ve bazı hayvan hastalıklarının teşhisinde HSP'ler kullanılabilir. Bu çalışmanın bu konuda yapılacak olan çalışmalar için bir basamak oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This master of thesis study its aims to be immunohistochemically determined the localization of HSP70, which belogs to protein family stres protein or Heat Shock Protein(HSP) that increase their levels in different cells when faced with stressful conditions, in goat(Carpa hircus) testicle. Testicle harvested from 10 goats in Isparta Municipality Integrated Meat Facility were used immediately immersed in Bouin's fluid, and fixed for 16h at room temparature. After fixation, the samples subjected to routine histological tissue processing were embedded in parafin. 5-6 μm serial thick sections were cut and collected on albumin-coated sildes. Hemotoksilen- Eozin staining was carried out to demosrate the method section, ABC(Avidin biotin Peroxidase Complex) method applied to the sections to investigate HSP70 immunoreactivity (IR) in selected caprine tissue. Applied HSP70 antibody results in spermatogonia strong reaction was seen in the testes. In spermatocytes spermatogonia was determined by a weaker reaction. At the sama time interstitial space(Leydig cells) and strong reaction was seen in Sertoli cells. As a result, the male reproductive system is important for the relief of HSP's are HSP's event occuring due to the environmental impact of infertility can play an important role. Thus, to obtain high-quality offspring, HSP's are used in animal diseases for diagnosis. This study is expected to create a stepping stonefor the work to be in this regard.