Çok-operatörlü montaj hattı dengeleme problemine yönelik yeni bir yaklaşım ve çözüm önerileri
A new approach for multi-manned assembly line balancing problem and solution proposals
  1. Tez No: 470895
  2. Yazar: HAMİD YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, çok-operatörlü montaj hattı dengeleme problemleri ele alınarak, farklı durum ve amaçlar için çözüm önerileri sunulmuştur. İlk olarak, hat etkinliği için operatör sayının birincil amaç, hat uzunluğunun ikincil amaç ve operatörler arası iş yükü dengesinin de üçüncül amaç olarak en küçükleyen bir karma tamsayılı matematiksel programlama modeli önerilmiştir. İlave olarak çok-operatörlü montaj hattı dengeleme problemleri kalifiye operatörler açısından ele alınarak, bu doğrultuda bir karma tamsayılı matematiksel model ve sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Ayrıca çok-operatörlü montaj hattı dengeleme problemleri çeşitli atama kısıtları altında incelenerek, problemin karma tamsayılı matematiksel modeli sunulmuş ve bir sezgisel yöntem önerilmiştir. Önerilen sezgisel algoritmalar ve matematiksel modeller test problemleri üzerinde incelenerek etkinlikleri gösterilmiştir. Bu çalışma kapsamında matematiksel modeller GUROBI 6.0 versiyonu kullanılarak çözülmüş, sezgisel algoritmalar ise C# programlama dili kullanılarak kodlanmış ve sonuçları raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, multi manned assembly line balancing problem is presented by considering different situations and purposes. Firstly, a mathematical model, which minimize worker number as the primary objective, line length as the secondary and then workload differences between workers as the tertiary objective, is proposed for efficiency of line. Secondly, multi manned assembly line problems are tackle in terms of qualified workers and a mixed integer mathematical model is proposed and a heuristic algorithm is developed for the problem. Thirdly, multi-manned assembly line balancing problems are examined under various assignment constraints, a mixed integer mathematical model is presented and a heuristic method is proposed. The effectiveness of proposed mathematical models and heuristic algorithms are shown on test problems. In this study, mathematical models are solved via GUROBI 6.0, heuristic algorithms are coded in C# programming language and results are reported.