İkili tank sisteminde sıvı seviye kontrolünün kesir dereceli kayan kipli kontrolcü ile gerçekleştirilmesi
Implementation of a fractional order sliding mode controller for coupled tank liquid level control system
  1. Tez No: 470896
  2. Yazar: HAYRİYE TUĞBA SEKBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH BAŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel prosesler de sıklıkla kullanılan, ikili tank sıvı seviye sisteminin matematiksel analizi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra sistemin doğrusal olmayan yapısına uygun olarak tasarlanan kesir dereceli kayan kipli kontrolcü (KDKKK) ile sistemin gerçek zamanlı kontrol uygulamaları gerçekleştirilmiş ve kontrolcünün farklı referans girişlerine karşı verdiği tepkiler için performansı incelenmiştir. Kayan kipli kontrolcü (KKK), doğrusal olmayan sistemlere rahatlıkla uygulanabiliyor olması, belirsizliklerden ve bozucu etkilerden etkilenmemesi gibi sahip olduğu avantajlardan dolayı günümüzde pek çok alanda kullanılmasıyla birlikte sistemlerde çatırtı meydana getirmesi KKK'nin sahip olduğu bir dezavantajdır. Bu çatırtı etkisi çeşitli metotlar kullanılarak azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilir. Fakat bu işlemlerin uygulanması kontrolcünün bazı özelliklerinin kaybolmasına yol açabilmektedir. Hem kontrolcünün sağladığı avantajlardan maksimum seviyede yararlanmak hem de çatırtı etkisini minimum seviyelere indirmek amacıyla KKK, kesir dereceli olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mathematical analyze of a coupled tank liquid-level system which is widely used in industrial processes, has been investigated. Then, the real time liquid level control applications of the system has been realized by fractional order sliding mode controller (FOSMC) that is designed depending on the nonlinearity of the system also and the performance of the controller has been investigated for different reference signals. Today, due to its advantages such as robustness to disturbances, designed and applied easily to the nonlinear systems, the SMC has been widely used in many research areas. On the other hand, the chattering is the most known disadvantages of the SMC. This unwanted movement can be reduced or eliminated by using some methods. However, while using such methods to overcome this unwanted movement, some useful properties of the controller can be lost. To design the controller effectively and to keep the chattering effect at minimum level, the SMC has been designed with fractional order instead of integer order.