Erzurum il merkezinde eşdeğer lineer yöntemle zemin büyütme etkilerine dayalı bir mikrobölgeleme çalışması
A microzonation study based on ground amplification effects by equivalent linear method in erzurum province
- Tez No: 470919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AKIN DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Erzurum İl Merkezi imara açık alan içerisinde daha önce Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan 269 adet derin su sondaj kuyusu bulunmaktadır. Bu çalışmada söz konusu sondaj bilgileri kullanılarak, tek boyutlu kayma dalgasına dayalı eşdeğer lineer büyütme analizi yöntemi kullanılmıştır. Deprem tehlikesi,“MTA Diri Fay Haritası”kullanılarak deterministik yaklaşımla belirlenmiştir. Belirlenen deprem büyüklüğü ve en büyük kaya mostra ivmesi kullanılarak benzer tektonik ve yer hareketi parametrelerine sahip 12 kayıt elde edilmiştir. Bu kayıtlar hedef spektruma uyacak şekilde ölçeklendirilmiştir. Her bir sondaj noktası için ölçeklendirilmiş 12 deprem kaydına (input motion) dayalı zemin büyütme analizi yapılmıştır. Sonuçlar mikrobölgeleme çalışmalarına alt yapı oluşturacak şekilde harita üzerinde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are 269 deep water drilling wells previously opened by the General Directorate of State Hydraulic Works within the zoning area of Erzurum City Center. In this study, equivalent linear amplification analysis method based on one-dimensional shear wave was used by using the drilling data. The seismic risk was determined by a deterministic approach using the“MTA Active Fault Map”. Using the determined earthquake magnitude and largest rock outcrop acceleration, 12 records with similar tectonic and ground motion parameters were obtained. These records are scaled to fit the target spectrum. A ground amplification analysis based on 12 scaled input motion was performed for each drilling point. The results are summarized on the map, which will form the basis for microzonation studies.