Çelik ve döküm kam millerinin plazma nitrürleme işlemi ile tribolojik ve mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of mechanical and tribological properties of steel and grey cast iron camshafts with plasma nitriding
  1. Tez No: 470920
  2. Yazar: ONUR ÇOMAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kam milleri kendilerinden beklenilen görevleri yerine getirirken, kamların yüzeyleri iç kısımlarına göre daha yüksek gerilme ve aşındırıcı kuvvetlere maruz kalmaktadır. Bu gerilme ve kuvvetler parçanın yüzey dayanım sınırını aşınca malzeme yüzeyinde aşınmalar başlamaktadır. Bu tip etkilere maruz kalan parçaların yüzey özelliklerini iyileştirilmesi gerekmektedir. Plazma ile nitrürleme yöntemi, bu tür problemlerin çözümünde kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu çalışmada, 31CrMoV9 nitrasyon çeliğinden üretilen ve gri dökme demirden dökülen kam millerinin kullanım ömürlerini artırmak için kam milleri yüzeyine plazma ile nitrürleme işlemi uygulanarak mekanik ve tribolojik özelliklerin artırılması hedeflenmiştir. Farklı işlem parametrelerde nitrürlenmiş kam mili malzemelerin yapısal, mekanik ve tribolojik özellikleri, sırasıyla XRD, SEM, 3D temassız profilometre, mikrosertlik, yorulma, pim-disk aşınma cihazlarıyla araştırılmıştır. Ayrıca yorulma test sonuçları sonlu elemanlar analizi sonuçları ile karşılaştırılmış, nitrürlenmiş çelik ve döküm kam millerinin sonlu eleman analizi yapılmıştır. Her iki kam milinde de en iyi sonuçlara gaz karışımındaki düşük azot oranı ve yüksek sürelerde yapılan nitrürleme işlemi ile ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The surface camshafts exposed to severe stresses and abrasive forces than are the interiors parts. As severe forces reach the limits of cam material's resistance, wear starts at the surface of the material. For these reasons, surface properties of materials which are subjected to such type effects should be improved. Plasma nitriding is a process used advanced surface modification techniques to solve these type problems. In this study, it is aimed to increase the camshaft materials lifetime with performing plasma nitriding process on 31CrMoV9 nitriding steels and gray cast irons used as material for the camshaft manufacturing to improve mechanical and tribological properties. Structural, mechanical and tribological properties of the materials subjected to plasma nitriding with various process parameters were examined with XRD, SEM, 3D non-contact profilometer, microhardness, fatigue and pin-disc wear devices. Also, fatigue test results was compared with finite element analysis results and finite element analysis of nitrided steel and casting camshafts were analysed. Best results were obtained from plasma nitriding performed at low nitrogen content in the gas mixture and in high time periods.