Türkiye üniversitelerinin müzelerinde bulunan platycleini türlerinin taksonomik olarak incelenmesi ve revizyonu
  1. Tez No: 47095
  2. Yazar: FATİH COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada ülkemizin hemen tüm habitatlarında tür çeşidi ve bazı hallerde birey sayısı bakımından zengin bir şekilde temsil edilen Platycleini grubunun taksonomik yapısı incelenmiştir. Bu çalışmada özellikle Hacettepe, Ankara ve Atatürk Üniversitelerinde birikmiş olan ve kısmen diğer üniversitelerdeki örnekler biraraya getirilerek taksonomik olarak incelenmiş, sinonimleri, yayılış yerleri, teşhis anahtarları ve tipik özellikleri verilmiştir. Bugüne kadar yapılmış çalışmaların ışığı altında, titilatör ve eşey organlarının yapısına göre teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this survey, Platycleini group which is found in many habitats in our country and is represented richly due to variety of species and number of individuals was investigated taksonomicaly. Samples which were found in especially Hacettepe University, Ankara University, Atatürk University and particularly other University were investigated and their synonims, distrubition, keys to species and their descriptions were given. Keys to species were done according to titilatör and other sexual organs.