Yığma ahşap kütük evlerin yapımı üzerine araştırmalar
Studies on building of log home
- Tez No: 47094
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
av ÖZET İnsanoğlu daima kapalı alanlarda yaşamış» barınak ihtiyacı ise insanlık tarihi kadar eskidir. Ahşap malzeme daima ba rınak ihtiyacı için önemli bir inşa malzemesi olmuştur. Bu günlerde, ahşap malzeme çevre dostu, yenilenebilir bir in şaat malzemesi olarak önem kazanmıştır. Ahşap doğal enerji ile elde edilmekte ve islenmesi için az bir enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Ahşap malzemenin kullanımının özendirilmesinin sebebi do ğal olarak yenilenebilir bir malzeme olmasıdır. Bu nedenlerden dolayıdır ki, yığma ahşap kütük ev yapımı çekici bir hale gelmiştir. Bu çalışmada yığma ahşap kütük evlerin yapım teknikleri araştırılmış ve bu tür evlerin geliştirilmesine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human being has always lived in covered space. The need of a shelter need. Nowadays, wood has gained a new importence as on environmentaly -friendly- building material. Trees grow with the natural energy and cutting and processing of the wood. The main reason to encourage the use at wood as a building materials is that wood is a naturally renewable material by its nature. Due to above these an reasons building wood Log Home and Log Cabin is an attractive option. In this study, the bulilding techniques of Log Home and Log Cabins are investigated and prospectes for developing such houses in Turkey are evlored.