Doğrusal regrasyon çözümlemesinde sağlam kestiriciler
- Tez No: 47096
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN ERAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada regresyon çözümlemesi için sorun olan ve özellikle küçük örneklemlerde giderilemeyen aykırı değerlerin etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan sağlam kestiricilerin incelenmesi ve uygulama verileri üzerinde sağlam regresyon kestiricileri ile klasik regresyon kestiricilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Birinci bölümde konuya giriş yapıldı. İkinci bölümde sağlamlık kavramı, sağlam yöntemlerin kullanımındaki amaçlar, sağlamlık göstergeleri, sağlam kestiricileri, sağlam ölçek kestiricileri ve sağlam regresyon kestiricileri ile ilgili genel bilgiler verildi. Üçüncü bölümde amaca yönelik olarak iki veri kümesi üzerinde EKK kestiricileri ile sağlam regresyon kestiricileri karşılaştırılarak verileri iyi açıklayabilen modeller araştırıldı.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study investigation of robust estimators which is used to remove effects of outliers causing problems in regression analysis especially in small samples and comparison of robust estimators with the classic regression estimators were purposed. In the first section, an introduction has been made. In the second section background related to the concept of robustness, the purpose in using robust estimators, robustness criterion, robust location estimators, robust scaling estimators and robust regression estimators were given. In the third section, by comparing least squares estimators with the robust regression estimators on two data sets, the models explaning data sets reasonably well were investigated.