Nemli toprak parametreleri ve elektromanyetik yolla araştırılması
Determination of soil moisture paramaters by using electromagnetic waves
  1. Tez No: 470954
  2. Yazar: YUSUF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında toprağın içerdiği su miktarını elektromagnetik yolla tespit edinebilmenin yolları araştırılmıştır. Bunun için zaman tabanlı reflektometri (TDR) ve frekans tabanlı reflektrometri (FDR) yöntemlerini ile ilgili literatürde bulunan çalışmalar incelenenmiş ve bu yöntemleri kullanarak toprağın su miktarını hesaplayan modeller kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde toprağın elektromanyetik özellikleri açıklanmış ve literatürde toprağın su miktarını hesaplayabilmek için hangi parametrelerin kullanılabildiği tespit edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümde TDR yöntemi kullanarak toprağın dielektrik sabiti hesaplanmış ve hesaplanan bu dielektrik sabite göre Topp veya Malicki modellerini kullanarak toprağın hacimsel su miktarının tespiti yoluna gidilmiştir. Topp ve Malicki modelleri karşılaştırılmış ve sayısal olarak tutarlılıkları değerlendirilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde FDR kullanılmış ve bu yöntemle toprağın su miktarı tespit edilmiştir. Elde edilen bu veriler TDR yöntemi ile elde edilen verilerle karşılaştırılmış ve iki yöntemin sonuçlarının tutarlılığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
this thesis study, ways of determining the amount of water contained in soil by electromagnetic method have been investigated. For this purpose, studies in the literature related to time-based reflectometry (TDR) and frequency-based reflectometry (FDR) methods have been investigated and models that calculate water amount of soil using these methods have been used. n the second part of the study, the electromagnetic properties of soil were explained and it was determined in the literature which parameters could be used to calculate the amount of water in the soil. In the third part of the study, the dielectric constant of the soil was calculated by using the TDR method and the volumetric water amount of the soil was determined by using the Topp or Malicki models according to the calculated dielectric constant. Topp and Malicki models were compared and evaluated for their numerical consistency. FDR was used in the fourth part of the study and the amount of water in the soil was determined by this method. The obtained data were compared with the data obtained by the TDR method and the consistency of the results of the two methods was determined.